Son Güncelleme:
Photo by Dan Nelson on Unsplash

Arkadaşlık Siteleri Güvenilir Midir?

Dr. Love

Sınırları ortadan kaldıran ve yeni insanlarla tanışmamıza fırsat tanıyan arkadaşlık siteleri güvenilir midir?

Çöpçatan sitesi olarak da adlandırılan bu siteler özellikle pandemi sürecinde oluşan sosyal kısıtlamaları kaldırıyor. Çeşitli sohbet odaları ve görüntülü chat unsurlarına sahip olan bu sanal ortamlar kullanıcılarına yeni ilişkiler kurma şansı tanıyor. On binlerce insan bu tür uygulamalar üzerinden birbirleri ile etkileşime geçiyor ve keyifli sohbet edebiliyor. Fakat yüzlerce alternatifin bulunduğu internet ve uygulama mağazalarında güvenilir ve samimi bir arkadaşlık sitesi bulmak oldukça zor.

Sahte hesapların ve kötü niyetli kişilerin hedef tahtasında olan tanışma ve evlilik siteleri ne kadar güvenli? Hem ciddi ilişki arayan hem de başkalarıyla tanışmak isteyen kullanıcıların buluştuğu siteler hakkında bilgi verdik.

Arkadaşlık Sitesi Kullanırken Neye Dikkat Etmeliyiz?

Sosyal hayatımızın büyük oranda kısıtlandığı bu süreçte internetten arkadaş bulma yöntemine başvuruyoruz. Fakat bu tür sanal ortamlarda tanıştığımız kişiler hakkında dikkat etmemiz gereken birçok nokta bulunuyor.

Bir arkadaşlık sitesi bünyesinde tanıştığınız kişi ile oldukça eğlenceli sohbetler edebilir ve sohbetinizi daha ciddi bir düzeye taşımak isteyebilirsiniz. Özellikle ciddi bir ilişki düşünüyorsanız karşılıklı güven etkeni oldukça mühimdir. Dolayısıyla sohbet ettiğiniz kişinin belirttiği her ifadeye tamamen güvenmemenizde fayda var.

Bunun yanı sıra sitenin ne denli güvenilir olduğuna dair kendinizi bilgilendirmeniz de gerekebilir. Bunun için uygulayabileceğiniz adımları listeledik.

Kullanıcı Yorumlarına Göz Atın

Yeni bir siteye kaydolmadan ya da mobil uygulamayı indirmeden önce yorumlar kısmını inceleyebilirsiniz. Siteyi hala kullanan ya da daha önce vakit geçirmiş olan üyelerin yorumlarını okumak fikir sahibi olmanızı sağlayacaktır. Eğer genel olarak olumlu değerlendirmeler görüyorsanız o siteye bir şans verebilirsiniz. Fakat kullanıcı yorumlarında negatif incelemeler ile karşılaşırsanız daha güvenilir arkadaşlık siteleri aramanıza devam etmelisiniz.

Google Play Store ve App Store gibi uygulama mağazalarında yer alan arkadaşlık ve flört uygulamaları aynı zamanda kullanıcılar tarafından puanlanabiliyor. Böylece 5 üzerinden uygulamanın kaç puan aldığına da göz atabilirsiniz.

En düşük puan ile en yüksek puan veren kullanıcı yorumlarını filtrelemenizi öneririz. Böylece yüksek puan verenlerin sebepleri ile uygulamayı hiç sevmeyen kullanıcıların yorumları karşılaştırabilirsiniz.

Üyelik Sistemleri Hakkında Bilgi Sahibi Olun

İnternet üzerindeki geniş ölçü basit tanışma sitesi ile başlayıp İslami evlilik siteleri noktasına kadar uzuyor. Fakat tüm bu siteler birbirlerinden farklı şeyler vadetse de bir noktada üyelik sistemine başvurabiliyor. Birçok mecranın ödeme istediği bu dönemde tamamen ücretsiz arkadaşlık sitesi bulmak maalesef oldukça zor.

Birçok uygulama daha fazla mesaj hakkı karşılığında aylık ödemeler ile ücretli üyelik sistemleri sunuyor. Birtakım chat siteleri ise aylık abonelik yerine paket üzerinden ödeme yöntemini tercih ediyor. Genelde Gold, VIP ya da Premium gibi isimlerle adlandırılan bu paketler yeni kişilerle konuşma şansınızı artırabiliyor.

Bu yerlere üye olmak ve bir profil oluşturmak ise genellikle ücretsizdir. Çünkü geliştirici ekip önce siteyi tanımanızı ve alışmanızı hedefler. Beğenmeniz durumunda ise ödeme karşılığında daha fazla mesaj hakkı ya da yüksek eşleşme şansı gibi ekstra özellikler sunulur.

Ücretli üyeliğe geçiş yapmaya karar verme durumunda bile bulunduğunuz yerin güvenilir evlilik sitesi olduğundan emin olmalısınız. Kart bilgilerinizi paylaşmadan önce bu tür sitelerin sözleşme şartlarına göz atmanızda fayda var. Basit bir üyelik paketi bile daha sonra hesabınızdan büyük miktarlarda çekim yapılmasına neden olabilir.

İletişim Bilgilerinizi Paylaşmayın

Arkadaşlık siteleri yeni insanlarla tanışıp keyifli sohbet geçirmemize fırsat sağlasa da sanal bir dünya olduğunuzu unutmamalısınız. Karşı taraf söylediği kişi olmayabileceği gibi zararlı amaçlar güdüyor da olabilir. Dolayısıyla adres, iletişim ve özellikle finansal bilgilerinizi paylaşmamaya özen gösterin.

Daha sonra internet üzerinden tanıştığınız kişi ile aranızda makul bir güven seviyesi oluşabilir. Bu sürecin geldiğini hissettiğinizde sosyal medya iletişim bilgilerinizi karşılıklı olarak iletebilirsiniz.

Para İsteyen Sahte Hesaplara Dikkat Edin

Chat siteleri için büyük bir problem oluşturan sahte hesaplar genelde diğer kullanıcılar için zararlı niyetler gütmektedir. Ciddi evlilik sitesi kapsamında konuşuyor olsanız bile karşı tarafın dürüst olmama ihtimalini aklınızda bulundurun.

Sık sık maddi durumunun problemli olduğunu belirten ve “maddi desteğe ihtiyacım var” minvalinde mesajlar gönderen kişilere de dikkat edin. Sizi ikna etmek uğruna uzun bir süre sohbet edip ardından kendilerine ücret göndermenizi isteyebilirler. Bu çeşit durumlarda ücret göndermemeli ve çok şüphelendiğiniz takdirde site yönetimine şikayet edebileceğinizi unutmamalısınız.

Saygılı Bir Sohbeti Benimseyin

Bu kuralımız ise diğerlerine nazaran daha farklı bir açıda önem taşıyor. Sanal bir alem de olsak da karşı tarafın da farklı bir birey olduğunu unutmamamız gerekiyor. Bu bağlamda sürekli saygı çerçevesi içerisinde iletişim kurmalı ve muhabbet esnasında rahatsız edici söylemlerden kaçınmalısınız. Aksi takdirde hesabınızın site ya da uygulama yönetimi tarafından kapatılabileceğini ve hatta durumun hukuki boyutlara ulaşabileceğini de not etmelisiniz.

Dolayısıyla önce saygı anlayışını benimseyerek sohbet etmenin elzem olduğunu bir kez daha hatırlatalım. Bu durum sanal ortamlarda da olsa ikili ilişkilerin sohbetine seviyeli bir taraf kazandıracak ve iletişim sürekliliğini de güvence altına alacaktır.

Sahte Hesaplar ve Dolandırıcılar

İnternet çağımızın en kapsamlı icadı olsa da birçok dolandırıcının ve kötü niyetli bireylerin sanal dünyada mesken tuttuğunu belirtelim. Bu bağlamda tanışma ve flört siteleri içinde vakit geçirirken sahte hesaplar ile sık sık karşılaşabilirsiniz.

Sahte Hesap Nasıl Anlaşılır?

Aynı zamanda fake hesap olarak da adlandırılan bu hesaplar nasıl anlaşılır sorusunu cevaplandırmak için birtakım adımları listeledik.

Profil Fotoğrafına Dikkat Edin

Eğer üye olduğunuz arkadaşlık sitesi içerisinde yeni insanlarla tanışırken profil fotoğraflarına dikkat etmelisiniz. Birçok kişi kendi fotoğrafını kullanmak yerine yabancı ve ünlü insanların profil fotoğraflarını kullanmayı tercih edecektir. Hepimizin pek hoş bulduğu bu tür fotoğrafların konulma amacı ise diğer kullanıcıların mesaj atmasını sağlamaktır.

Bu tür durumlarda eğer varsa sohbet ettiğiniz kişinin diğer fotoğraflarına göz atabilir ve kıyaslamalar yapabilirsiniz. Aynı zamanda online sohbet esnasında karşı taraftan saygı çerçevesi içerisinde sosyal medya hesabının adresini istemek de mümkündür. Böylece kişinin arkadaşlık uygulaması profilinde kullandığı fotoğraflar ile sosyal medya hesabındakileri kıyaslayabilirsiniz.

Takipçi ve Beğeni Sayısını Göz Önünde Bulundurun

Birçok arkadaşlık sitesi üyelerine takip etme ve fotoğraf beğenme özelliği sunuyor. Böylece site hem çevrimiçi sohbet faktörünü kaybetmiyor hem de sosyal tarafını güçlendiriyor. Bu durum kullanıcılar arası etkileşimi artırsa da sahte hesapların ekmeğine yağ sürebiliyor.

Bir kullanıcının çok fazla takipçisi ve yüksek beğeni sayısı olması hesabın sahte olduğu anlamına gelmez. Fakat yine de kendisi ile iletişime geçmek istediğinizde bu hesabın diğer kullanıcılardan maddi bir çıkar sağlamak için kurulmuş olabileceğini unutmayın.

Konuşma Diline Odaklanın

Sahte hesap sahipleri olmadıkları insanlar gibi davranır ve sizi alaya almaya çalışabilir. Bu tür durumlarda hemen harekete geçmek ve karşı tarafı suçlamak yerine genel konuşma diline dikkat edin. Eğer karşı tarafın sarkastik bir tavrı olduğunu sezerseniz saygılı bir şekilde rahatsız olduğunuzu dile getirebilir, kişinin devam etmesi durumunda sohbetinizi sonlandırabilirsiniz.

Sonuç

Arkadaşlık siteleri güvenilir midir sorusunu internetteki diğer birçok siber ortam için sormak da mümkündür. Sosyal medya güvenilir midir ya da herhangi bir sitede hesap oluşturmak tehlikeli midir gibi sorular günlük internet kullanımında kafamızı hep kurcalamaktadır. Yukarıda da anlattığımız gibi bir mecranın ne denli güvenilir olduğunu anlamak için birden fazla yöntemi uygulayabilirsiniz.

Elbette bazı sohbet siteleri diğerlerine nazaran daha uygun ve güvenilir olarak öne çıkabilir. Bu durumda risk almak yerine site hakkında araştırmalar yaparak genel bir fikir sahibi olmanızı öneriyoruz.