Son Güncelleme:
Image by Tumisu from Pixabay

Arkadaşlık Siteleri Olumlu ve Olumsuz Yönleri

Dr. Love

En iyi arkadaşlık siteleri olumlu ve olumsuz birçok yöne sahiptir. Bu tür sanal mecraların pozitif ve negatif noktalarını listeledik.

Birçok blog içeriğimizde de belirttiğimiz gibi arkadaşlık siteleri özellikle pandemi sürecinde bildiğimiz sınırları ortadan kaldırıyor. Bu açıdan bize sığ düzeyde de olsa sosyal etkileşim deneyimi kazandıran bu platformlar, etkili bir şekilde kullanıldığında birçok insanın mutluluğuna fırsat veriyor. Online sohbet, görüntülü konuşma, mesajlaşma ve benzeri birçok iletişim şekli, en iyi arkadaşlık uygulamaları bünyesinde tecelli ediyor. Fakat internet üzerindeki her sayfa ve dijital ortam gibi bu tür sitelerin de olumlu ve olumsuz yönleri olduğunu belirtmekte fayda var.

Arkadaşlık uygulamaları çoğunlukları yapıları gereğiyle sizden kişisel bilgiler isteyecektir. İstenen bu bilgiler arasında yaşınız, mesleğiniz, profil fotoğrafınız ve kısmen de olsa nerede ikamet ettiğinize dair ibare gibi unsurlar olabilir. Bu noktada sitenin ne kadar güvenilir olduğuna dair bilgi sahibi olmalısınız. Sonuçta internet oldukça yararlı ve pozitif yönlere sahip. Fakat bu devasa ağ eş zamanlı olarak birçok kötü niyetli kullanıcıya da ev sahipliği yapıyor.

Fakat gelin önce bu sitelerin olumlu yönlerinden bahsedelim.

Arkadaşlık Siteleri Olumlu Yönleri

İnternetin en güzel kısımlarından biri olan arkadaşlık sitelerinin avantajlı kısımlarını listeledik.  Peki internetten arkadaş bulma, flört etme ve hatta ciddi evlilik adayı bulma gibi amaçlarla kullanılan bu sitelerin olumlu yönleri nelerdir?

Yeni insanlarla tanışma şansınız daha yüksektir.

Günlük hayatın koşuşturması içerisinde sosyal etkileşimlerimizden sık sık ayrı kalabiliyoruz. İş, okul ve ev arasındaki bitmek bilmez monoton, yeni kişilerle tanışma şansımızı da büyük oranda sekteye uğratıyor. Özellikle Çin’de ortaya çıkan COVID-19 ya da genel adıyla koronavirüs pandemisi de bu durumu olduğundan daha kötü bir hale getirdi.

İşte bu yüzden tanışma siteleri evimizden hiç kıpırdamadan yeni yüzler tanımamıza fırsat veriyor. Virüs riski, yüksek harcama ve fiziksel mesafeler en iyi arkadaşlık uygulamaları sayesinde ortadan kalkıyor.

Daha az maliyetlidir.

Tanıştığınız kişiyle buluşmaya karar verdiniz. Fakat bu siteler Türkiye’nin dört bir yanından on binlerce kullanıcıya kullanım hakkı sunar. Dolayısıyla tanıştığınız kişinin başka bir şehirde yaşama ihtimali oldukça yüksektir. Dolayısıyla fiziksel buluşmaya karar vermek, kilometrelerce mesafeyi kat etmek anlamına gelecektir.

Neyse ki basit bir mesajlaşma penceresi ile otobüs ya da uçak bileti satın alıp kilometrelerce yol gitmenize henüz gerek yok. Gerçekten iki taraf olarak buluşmaya hazır olduğunuzda ise bu siteler size önayak olacaktır.

Karşıdaki kişiyi daha fazla tanımak için sizi meraklandırır.

Bilinmeyeni merak etmek ve öğrenmek için çabalamak her insanın fıtratında yer alır. Karşı tarafı sadece yazılı iletişim yoluyla tanımak ve dakikalarca bir sonraki mesajını beklemek gibi şeyler oldukça hoş bir süreçtir. Ne yazacağınızı düşünmek, telefonunuz ya da bilgisayarınızın başında tebessümle beklemek mesajlaşmanın en güzel tarafları arasındadır.

Bu merak unsuru belirli bir çizgide seyrettiğinde sanal alemde başlayan ilişkinizin alevlenmesini sağlayabilir. Bu durum arkadaşlık, dostluk ya da dini evlilik adayı aradığınız bir sitede de gayet tabii geçerlidir.

Entelektüel sohbetlere kapı açar.

Yüz yüze yapılan sohbetlerin tadı başkadır fakat fiziksel muhabbetlerde diyaloğu etkileyen birçok etken vardır. Özellikle koronavirüs pandemisinde kafelerde buluşmayı, günlük hayatın gürültüsü devam ederken karşılıklı kahve içmeyi pek özledik. Bu tür insani etkileşimlerden çok uzak kaldığımız için bizi biz yapan sohbetlerden de yoksun kaldık.

Fakat internet bağlantınız olduğu sürece karşı taraf ile en derin sohbetlere bile girebilir ve çok daha iyilerini gerçek hayatta etmek için sağlam bir zemin oluşturabilirsiniz. Yapılan araştırmalar yazılı sohbetlerin daha fazla entelektüel olabileceği sonucunu vermiştir.

Arkadaşlık Siteleri Olumsuz Yönleri

Güven ve sadakatin büyük oranda sekteye uğradığı günlük yaşantımızda binbir çeşit insan tipiyle karşı karşıya gelir. Hayatımızın adeta dijital bir tasviri olan internet ise kesinlikle daha güvenli bir yer değil. Ağlar, veri bilgileri ve devasa sosyal platformları bünyesinde barındıran internet de bu tür insanların mesken tuttuğu bir yerdir.

Sahte hesap kullanıcıları ile karşılaşmak mümkündür.

Sahte hesaplar dostluk ve flört siteleri haricinde birçok kolektif sosyal ortamda karşımıza çıkar. Online sohbet uygulamaları bir yana basit video oyunlarında bile karşılaştığımız sahte hesaplar, birden fazla amaçla kullanılabilir. Kimi kullanıcılar karşı tarafla sadece alay etmek için sahte üyelikler oluşturmakta ve kim olduklarına dair yalan söylemektedir.

Sahte hesaplar küçük ve güvenilir olmayan sitelerin kullanıcı trafiğinde yalan söylemelerine de yardımcı olur. Maalesef bazı geliştirici ekipler bir sürü sahte hesap oluşturarak sitenin popüler olduğuna dair yanlış ve geçersiz bir algı oluşturur. Böylece siteyi ilk defa ziyaret eden kişilerin üyelik oluşturma ihtimali de yükselir.

Sahte hesaplar genelde cinsiyet kısmında kadın seçilir. Profil açıklamalarına da mesaj atmaya teşvik edici açıklamalar yazılır ve fotoğraf kısmında da başka birinin fotoğrafı yer alır. Bu fotoğraf bir ünlü aktrise ya da güzel bir modele ait olabilir. Dolayısıyla bu tür hesaplara karşı oldukça dikkatli olmalı ve şüpheli bulduğunuz durumlarda destek ekibine rapor yoluyla bildirmelisiniz.

Dolandırıcıların fırsat kolladığı sanal ortamlardan biridir.

Niyeti sadece maddi kar elde etmek olan birçok insan, internetin verdiği anonim kimlikler sayesinde zararlı eylemlerle uğraşabiliyor. Maalesef en büyük sosyal platformlar bile kötü niyetli bu kullanıcılara ister istemez ev sahipliği yapabiliyor.

Kendini size olmadığı biri gibi tanıtan ve bu tür uygulamalarda sık sık karşılaştığımız bazı insanlar sizden sürekli yardım isteyebilir. Elbette bu sözde yardım talebinin ardında kazandığınız paraya göz koyan yalancı internet kullanıcıları olabilir. Bu durum maalesef arkadaşlık siteleri olumsuz yönleri arasında yer alır. Farklı yollar deneyerek sizi dolandırmaya çalışan kişilere karşı çok dikkatli olmanızı öneriyoruz.

Tamamen ücretsiz bir uygulama bulmak zordur.

En iyi arkadaşlık uygulamaları geniş çapta ücretlidir. Kullanıcılarına sağlam bir hizmet sunan ve sunduğu hizmeti de sürekli olarak destekleyen siteler bunun karşılığında belli bir ödeme talep edebilir. Bu ödeme talebi üyelik paketlerinin yanı sıra abonelikler ya da aylık ücretler şeklinde gerçekleşebilir.

Böyle düşündüğümüzde mantıklı gelse hepimiz doğal olarak internetten arkadaş bulma sürecinin kolay olmasını isteriz. Bu süreçte para ödememek, uzun uzun hesap oluşturmamak ve aylık abone olmaktan kaçınmayı istemek gayet doğaldır. Fakat maalesef birçok uygulamada kaydolmanın aksine sitenin tüm potansiyelinden yararlanmak için ödeme yapmamız gerekmektedir. Elbette hayatımızın aşkını bulmak, ciddi evlilik adayı aramak ya da basitçe flört etmek istiyorsak gözden çıkarabileceğimiz miktarlar da vardır.

Kişisel bilgileriniz konusunda daha fazla dikkat etmeniz gerekir.

Yukarıda ve birçok blog yazımızda da sıklıkla belirttiğimiz gibi kişisel bilgilerinize özen göstermeniz gerekmektedir. Nerede yaşadığınızı belli eden resimler, ikamet ettiğiniz lokasyonu detaylıca belli eden içerikler profil bilgilerinizde yer almamalıdır. Kendinizi tüm dürüstlüğünüzle karşı tarafa tanımak istemeniz doğal olsa da bu maddeye özen göstermemiz gerekiyor. Çünkü tanışıp konuştuğunuz kişiye güvenmiş olsanız da bilgilerinizin başkası tarafından ele geçirilme riskini hep aklınızda bulundurmalısınız.

Dolayısıyla herhangi bir siteye üye olurken kişisel bilgilerinizi nasıl ifade edeceğinize önem vermelisiniz.

Bu yazımızda günümüzün en popüler sitelerinin iyi ve kötü noktalarını birer birer listeledik. Online dating sürecinde daha fazla rehber arıyorsanız sitemizdeki Blog kategorisine göz atmayı unutmayın. İyi şanslar!