Son Güncelleme:
Nedir Bu Arkadaşlık Sitelerinin Olayı? Peki En İyisi Hangisi?
Photo by RODNAE Productions from Pexels

Nedir Bu Arkadaşlık Sitelerinin Olayı? Peki En İyisi Hangisi?

Dr. Love

Daha önce hiçbir arkadaşlık sitesine üye olmamış ama nedir bu arkadaşlık sitelerinin olayı diye merak ediyorsanız, sizler için arkadaşlık sitelerini araştırdık ve bakın neler bulduk...

 

Öğrenim hayatınız boyunca sınavdan sınava koşturdunuz, üniversiteyi bitirince birde yüksek lisans yapayım dediniz, daha sonra sevdiğiniz iş için CV’ler doldurup mülakatlara girdiniz ve en sonunda istediğiniz yerdesiniz.

Veya bir yeteneğiniz veya hayaliniz için erken yaşta çalışmaya başladınız, ezildiniz yıprandınız belki ama sonunda hayal ettiğiniz işi kurdunuz.

Çok güzel, ama bir de baktınız ki yanınızda sizinle beraber başarınızı kutlayacak, sizinle sevinip sizinle ağlayacak bir hayat arkadaşınız yok. Hayatın ya da hayatta kalmanın koşuşturması sizi öyle meşgul etmiş ki, kimseyi tanıyıp, sohbet edip, güzel anılar biriktirecek vakit kalmamış size.

Bir de tekrar bir insanla tanışıp, onca zaman harcayıp sonunda yine hayal kırıklığına uğramaya mecali kalmayanlar var.

Tanıdık geliyor değil mi?

 

Arkadaşlık siteleri böyle durumlarda en çok ziyaret edilen sitelerin başında geliyor. Sosyal çevreniz yeni insanlarla tanışmaya uygun değilse, ücretsiz arkadaş bulma siteleri sayesinde farklı insanlarla tanışarak daha sosyal bir birey olabilirsiniz. Market alışverişinin dahi online yapıldığı günümüzde, hayat arkadaşınızı bulmadaki ilk adım neden online olmasın ki. Genel düşüncenin tersine Proceedings of the National Academy of Science dergisinin 2000 kişi üzerinde yaptığı araştırmada, %35’inin hayat arkadaşlarını internet aracılığıyla bulduğunu ortaya koydu. Ve aynı araştırmada yine internet aracılığıyla tanışan insanlar arasındaki boşanmaların diğerlerine göre daha az olduğunu ortaya çıktı. Bir başka araştırma ise internetten tanışan insanların diğerlerine göre daha kısa sürede evlendiklerini ve bu yüzden evlilik öncesi buluşmalarda yapılan birçok harcamadan kurtulduklarını söylemektedir(ConvergEx Group).

 

90’lı yıllardan bu yana devam eden bir akımdan bahsediyoruz, dolayısıyla internette yerli ve yabancı yüzlerce arkadaşlık sitesi bulmak mümkün, bir çoğunun artık akıllı telefonlar ve tabletler için uygulamaları da var. Sistem genel olarak şu şekilde; arkadaşlık sitelerinde siteye ücretsiz üye olduktan sonra güzel bir profil oluşturmak işin püf noktası, ilk tanışmaya gitmeden önce hazırlandığınızdaki gösterdiğiniz özenden ilham alın. PEW araştırmasına göre kadınların %30’u erkeklerin ise %16’sı profil oluştururken arkadaşlarından yardım istiyor, profilinizi doldururken yakın bir arkadaşınızın fikrini mutlaka almanızı tavsiye ederim. Hatta o arkadaşınız karşı cins olursa size çok daha faydalı tavsiyelerde bulunabilir.

Site profilizde olan bölümler genellikle şu şekilde olacaktır;

 • Profil Fotoğrafınız
 • Sosyal Medya Hesaplarınız
 • Bio veya Hakkında Yazısı
 • Hobi ve Aktiviteleriniz
 • Arkadaş Listeniz
 • Diğer Fotoğraflarınız

 

Profil fotoğrafınız, genelde profilinize bakanlarda ilk intibayı oluşturan ve sayfanızda ilk göze çarpan unsurdur.

Sosyal medya hesaplarınız kısmına isterseniz Instagram ve Facebook gibi hesaplarınızı ekleyebilirsiniz, hatta bazı sitelerde Spotify ile en sevdiğiniz şarkıları dahi ekleyebilirsiniz.

Bio veya Hakkında kısmında ise kısaca kendinizi anlatıyorsunuz.

Hobi ve Aktiviteleriniz adından da anlaşılacağı üzere, kitap resim gibi hobileriniz ile varsa yaptığınız spor av kamp vs. aktiviteleri listeleyeceğiniz yer.

Diğerleri ise arkadaş listeniz ve yüklediğiniz diğer fotoğraflarınızdır.

Kişiler sizin profillerinizi inceleyerek sizi tanımaya çalışırlar; neşeli veya bunalım olduğunuzu, kısa veya uzun bir ilişki aradığınızı, ne iş yaptığınızı bile öncelikle profiliniz anlatır insanlara.

 

Sosyal medya hesaplarını ekleyenler erkekler için önemli bir bilgi ekleyeyim, yapılan bir araştırmaya göre;

Kadınlar sosyal medyayı paylaşımda bulunmak, eğlenmek, boş zamanlarını değerlendirmek ve başkalarının hayatları hakkında bilgi sahibi olmak amacıyla kullanıyorlar. Sosyal medya hesaplarınızı bu doğrultuda düzenleyerek kadınlar için daha çekici hale getirebilirsiniz.

Sosyal medyada diğer dikkat çeken paylaşımlar ise özellikle fotoğraflar başta olmak üzere, yer bildirimleri, durum güncellemesi ve pratik bilgilermiş.

 

Kimi arkadaşlık siteleri üye olurken size çeşitli sorular sorarak sizin hakkınızda genel bir bilgi sahibi olmak ister, bu bilgileri sizi uygun kişilerle eşleştirebilmek için kullanır. Bazı siteler 100’ün üzerinde soru sorarak sahte hesapları bıktırmak için de kullanıyor bu soruları. Kimi siteler sahte profillerden kaçınmak için tüm üyelikleri ücretli yapar, kimilerinde mesaj atma ve arkadaş eklemede kota vardır, kimilerinde ise standard ve gold gibi 2 veya daha fazla üyelik çeşiti vardır. Paralı olan sitelere olan güven genelde daha fazla oluyor.

 

Arkadaş bulma sitelerinde bölgenizdeki bekar beğendiğiniz kişileri arkadaş olarak ekleyebileceğiniz gibi Dünya’nın diğer ucundan insanlarla tanışabilir, onların profillerini inceleyebilir, online sohbet edebilir, ilk randevunuzu dahi ayarlayabilirsiniz. Flörtünüzle İstanbul’da iseniz Kız Kulesi’ni izleyerek çayınızı içebilir, İzmir’de iseniz Kordan’da mis gibi deniz havasında yürüyebilir, veya Atakule’den gece Ankara manzarasını izleyebilirsiniz. Bazı sitelerde sesli mesaj yollama, hediye yollama servisleri gibi ekstra özellikler dahi mevcut.

 

İlk Mesaj nasıl olmalıdır? Güzel bir profil oluşturdunuz sonra sitenin sizi eşleştirdiği adaylardan birini de beğendiniz ve ilk mesajı atmak istiyorsunuz, ama lafa nasıl gireceğinizi bilemediniz. İşte size tüyolar;

 • Esprili bir şekilde konuşmaya girerseniz, karşınızdaki sizin eğlenceli biri olduğunuza inanır.
 • Kibar bir şekilde iltifat ile lafa girebilirsiniz, lafa kaba saba girmek cevap alamayacağınızın garantisidir.
 • Basit bir selam ile lafa girmekte birçok defa işe yarar.
 • Asla kısaltmalarla konuşmayın (slm, mrb gibi).
 • Bütün hayatınızı anlatan uzun bir karşıdakini yorar.

Buyrun size denenmiş ve işe yarayan girişlerden bir kaç örnek;

 • Bu fotoğraf İstanbul’da mı çekildi? (Resimde arkada Atakule varsa Ankara’dan girin tabiki).
 • Profilinden kopya çekin, mesela en iyi yaptığı tatlıyı birde sizin tarifinizle denemesini tavsiye edebilirsiniz.

 

Yalnız hemen ilk gördüğünüz siteye üye olmanızı tavsiye etmem.

İnternetten para kazanmak isteyenlerin en eski hilelerinden biridir arkadaşlık sitesi açmak. Bu tarz siteleri oluşturmak oldukta basit ama kazanç kapısı haline getirmek hiçte kolay değildir. Bu sebepten dolayı da bir takım site sahipleri alternatif çözümler üreterek sitelerini hayatta tutmaya çalışırlar.

Bu alternatif çözümlerden en çok kullanılanı ise gerçek olmayan bayan profilleri oluşturmaktır. Gerçek bir arkadaş bulmak uzun ve meşakkatli bir iştir aslında, sahte hesaplarla insanları siteye çekmek ise sadece sitenin ömrünü kısaltır. Üye olduğunuz sitenin sahte hesaplar konusunda gerçekten çok titiz olması gereklidir.

 

Bazı siteler sadece arkadaşlık veya sohbet sitesi iken, bazı siteler ise kısa süreli ilişki arayanlara uygun olmayan evlilik siteleridir. Evlilik sitelerinde genellikle güvenlik önlemleri en üst seviyededir, birisinin profilini aramak mümkün değildir, yalnızca sitenin sizi eşleştirdiği kişilerle iletişim kurabilirsiniz.

Sayıları günümüzde dahi hızla artan arkadaşlık site ve uygulamaları çok ciddi bir sektör haline gelmiştir. Bu sektör gerçektende bir çok insanın mutluluğuna vesile olmuştur ve daha bir çok insan ise mutluluğu bu sitelerde aramaya devam etmektedir.

 

Arkadaşlık sitelerini ve mobil uygulamalarını artık “normal hayatta birini bulamayanların son çaresi” olarak görmekten vazgeçtik. Eş veya sevgili  seçmek için arkadaş ortamına, toplantılara, aile tanıştırmasına, spor salonlarına bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Sizde aşağıdaki siteleri ve özelliklerini inceleyerek birini seçebilir, verdiğimiz bilgiler doğrultusunda bir profil oluşturabilir ve müstakbel sevdiceğinize ilk mesajı atarak bugün sağlıklı bir ilişkinin ilk adımını atabilirsiniz.