Son Güncelleme:
Çevrimiçi Flört Sistemleri Hakkında Beyin Fırtınası
Photo by Andrea Piacquadio from Pexels

Çevrimiçi Flört Sistemleri Hakkında Beyin Fırtınası

Dr. Love

Çevrimiçi Flört Sistemini veya halk arasında daha çok kullanılan diğer bir tabirle Arkadaşlık Siteleri’ni bilimsel olarak açıklamak mümkün mü?

 

Arkadaşlık sitelerinin çıkışını geleneksel ve romantik bir şekilde bir noktaya bağlamak gerekirse buna “ruh eşinizi” bulma çabası diyebiliriz. Meşhur bir söz vardır “aşk hesaptan stratejiden anlamaz” diye ama arkadaşlık ve eş bulma siteleri bunun tam tersine çalışır. Şöyle ki; sitedeki profilinizi oluşturmanız, sitenin size uygun kişileri karşınıza bir algoritma ile getirmesi ve hatta karşınızdaki insanla sohbette yazdıklarınızın hepsi bir hesaba ve stratejiye dayanır.

 

İnternet ve akıllı cihaz (telefon, tablet ve bilgisayar) kullanımının tavan yaptığı bu günlerde, insanların yaşam tarz ve standartları arkadaşlık siteleri ve flört programlarını kullananların sayısını inanılmaz derecede artırdı. Uzun çalışma saatleri ve kariyer hedefleri peşinde koşan insan sayısının her geçen gün artması, standard metotlarla sosyalleşmeye vakit bırakmazken, chat sitelerinin ve profesyonel flört sistemlerinin daha fazla kullanılmasına neden oluyor. Buna birde online flört sistemlerinin ekonomik olarak daha uygun olması eklenince, herkes için tercih edilen bir sosyalleşme türü haline geldi. En kaliteli ve paralı sitelerde ödenen aylık ücretler dahi, basitçe tanımak istediğiniz her karşı cinsi yemeğe çıkarmaktan ve hesap ödemekten daha az maliyetli.

 

Arkadaşlık ve eş bulma sitelerinin bir çoğu çiftlerin eşleştirmesini kişilerin eğitim geçmişine, hobilerine, ilgi alanlarına veya hayattaki hedeflerine göre yapmaktadır. Şimdi gelin biz bu sisteme bir filtre daha ekleyelim, biyoloji. Ve diyelim ki “aşk tesadüf değildir”, ve sitemize üye olanlara bilim ve romantizmi birleştirerek en iyi eşleştirme ile uzun süreli ilişkiler vaad edelim. Öyle ki, Antropoloji ve Nüroloji yıllardan beri aşkın kimyasını çözmeye yönelik bir çok çalışma ve araştırma yaptı bile. Bu çalışmalar insanların seks alışkanlıklarından, hislerine ve güvenle ilgili duydukları kuşkulara kadar her şeyi kapsıyor. Araştırmalar şöyle diyor; beynin motivasyon ve ödül sisteminin bulunduğu kısım, hormonlar ve sinir sistemi tarafından yönetiliyor. Aşk ise bir hormon.

 

Biyolojik olarak uyumlu olduğunuz bir flört bulmanın ne gibi avantajları olurdu acaba diye bir düşünelim. Mesela daha tatmin edici bir seks hayatı olabilirdi, veya daha uyumlu bir eş ile daha sağlıklı ve akıllı çocuklarınız olabilirdi, veya çocuğunuzun sakat doğma riskinin yüzde kaç olduğunu daha ilk buluşmada biliyor olurdunuz. Bu bilgilerin elinde bulunduran bir arkadaşlık sitesi düşünün, ve arama sonucundaki eşleşmeleri bu bilgileri kullanarak yapıp size her seferinde en iyi eşleşmeleri sunduğunu düşünün ve gelin biz buna DNA Eşleşmesi adını verelim. Şunu asla unutmayın, insanlar her zaman sizin gerçek aşkı bulmanız için yeni ürünler bulup size satacaklardır. Bu yeni bulduğumuz DNA Eşleşmesi icadından hemen sonra, öyle bir keşif gelebilir ki bütün genetiğinizi ve beyin aktivitelerinizi okuyarak size en uygun eşi bulan bir sistem yapılabilir.

 

Neyse ki, bu beyin fırtınası yaptığımız sistemlerin hiçbiri şuan ülkemizde yok. Birileriyle sohbet odalarında sohbet etmek için veya arkadaşlık sitelerinde flört ayarlamak için genetik haritamızı çıkartmak zorunda değiliz. Biz bildiğimiz yöntemlerle, güzel profiller oluşturarak ve sistemin ilgi alanımıza veya eğitimimize yaptığı eşleşmelerden profil fotoğrafına veya uzun ilişki isteyip istememesine göre kişiler seçerek, daha sonra da Merhaba diye sohbete girerek yeni flörtler bulmaya devam edelim. Hayatımızın aşkını bulma şansı, parmaklarımızın ucunda güzel cümleler kurma ve hoş sohbet olma yeteneğimiz ile doğru orantılı bir şekilde beklemekte.