Son Güncelleme:
En İyi Arkadaşlık Siteleri ve Uygulamaları
Photo by PhotoMIX Company from Pexels

En İyi Arkadaşlık Siteleri ve Uygulamaları

Dr. Love

Online Sohbet ve arkadaşlık web siteleri ve tanışma aplikasyonları, günümüzde kullanımı oldukça yaygınlaştı. Bu tür uygulamalar geçmişten günümüze artarak geldi ve her geçen gün yepyeni bir uygulama daha sohbet arkadaşlık uygulamaları arasına eklenmekte. Bu uygulamaların temelinin yurtdışında olması sayesinde hem yabancı kişilerle tanışabiliyor sohbet edebiliyoruz hem de yabancı dilimizi pratik yapma fırsatı buluyoruz. Peki o kadar uygulama arasında en iyi arkadaşlık sitesini ve aplikasyonlarını nasıl bulacağız?

Eski aşklar bakışmalar konuşamamalar yok artık, mektuplaşan aşıklar, muhallebicide oturup uzun uzun bakışmalar, zar zor açılan muhabbetler sohbetler maalesef yok artık. Fakat tamamen de kaybolmuş sayılmaz. Artık hepsi bilgisayar ve akıllı telefonların gelişmesi ile sanal dünyaya yani internete taşınmış halde. Günümüzde sayıları sürekli artan arkadaşlık, flört uygulamaları ve tanışma siteleri, artık sadece eski Türk filmlerinde gördüğümüz aşıkların buluşması sahnelerini bize bir tık ile elde etmemizi sağlıyor.

Bir de günümüzde sohbet uygulamaları ya da diğer adı ile chatleşme programları sayesinde dünyanın neresinde olursa olsun farklı kişilerle tanışıp sohbet edebiliyoruz. Gelişmişliği ile göz kamaştıracak dereceye gelen uygulamalar, konuşmak istediğiniz kişi ile konu bulmanıza, tanışmakta sıkıntı yaşayanlara da yardımcı olan bu tür arkadaşlık uygulamaları, sohbete nasıl gireceğinizden tutun, tanışma için en iyi bahaneleriyle bile bizlere yardımcı oluyor.

Bizim ülkemizde kullanımı özellikle büyük topluluk tarafından aktif olarak kullanım alan yerli veya yabancı arkadaşlık uygulamaları, binlerce insanın yabancı dillerini de pratik yapıp geliştirmesine fırsat tanıyarak büyük fayda sağlıyor. Durum bu iken bazen buna benzer aplikasyonlar aracılığı ile başka milletten insanlarla konuşup mesajlaşıp, okulda öğrenemediğimiz yabancı dil derslerinden çok daha faydalı bir şekilde öğrenim sağlıyor.

Aklınızda muhakkak bu tür uygulamalar vardır. Şu anda mesela en favori arkadaşlık ve muhabbet, flört etme, buluşma uygulaması denince akla Tinder  geliyor olsa da hem Google PlayStore’a hem de AppStore’a hemen hemen her gün yeni bir uygulamalar yükleniyor. Hal böyleyken insanların buna benzer uygulamalardan hayat arkadaşı bulma şansları da rakamsal olarak yüksek bir artış gösteriyor. Hepinizin aklındaki soru en iyi arkadaşlık siteleri hangisi diye geliyordur. Sizin için araştırdım, en iyi arkadaşlık siteleri ve uygulamaların bir listesini oluşturdum; 

En İyi Arkadaşlık Siteleri ve Uygulamaları

MeetMe

İngilizce bilenlerin, uygulamanın adından da anlayacağı üzere bir buluşma aplikasyonu olarak karşımıza çıkan MeetMe uygulaması, Amerika Birleşik Devletleri’nde tanımadığımız insanlarla ilk tanışma ve buluşmayı sağlayan en iyi buluşma uygulaması unvanını elinde tutuyor. Standart sohbet uygulamalarının yanı sıra instagram benzeri canlı yayın olanağı da sunan aplikasyon Google PlayStore’da 50 milyonu geçkin indirme rakamlarına ulaşmış halde.

Clover

Clover uygulaması online buluşma randevulaşma isteği gönderilen bir versiyon olmaya çalıştı. Özetle bir Hamburger siparişi veriyormuş gibi buluşma sipariş ediyorsunuz. Bir de, ilgi alanları benzerliğine dayalı eşleşme rakamlarının yeterli sayıda olması lazım, fakat bu rakamların nasıl hesaplandığına dair açık bir bilgi yoktur.

HelloTalk

Araştırdığım diğer uygulamalardan biraz daha farklı olan HelloTalk Uygulaması, Sohbet ve tanışmanın aksine yeni dil öğrenmek isteyen kişilerin genel seçimi olan bir en iyi arkadaşlık sitesi olarak görülüyor. Basitçe anlatırsak İngilizce öğrenmek isteyen bir Türk ile İngilizce anadili olan ve Türkçe öğrenmek isteyen bir yabancı insan bu aplikasyon sayesinde birbirlerine karşılıklı dil öğretiyorlar. Ayrıca pratik yapmak için bahaneleri de oluyor ve tanışıp sohbet etmiş oluyorlar.

Yoomee

Almanya merkezli açılmış olan sohbet ve mesajlaşma uygulaması Yoomee aplikasyonu, tahmini olarak yurtdışı ve yurt içi her ülkede birçok şehirde aktif olarak kullanımda. Türkiye’de de çoğu kullanıcı tarafından sevilen ve kullanılan sohbet uygulamaları içerisinde bulunan Yoomee uygulaması, Google PlayStore’dan 54 bin civarında yüklenme sayısına ulaşmış durumda.

WeChat

WhatsApp’a rakip olması için ilk olarak Çin’de kurulup kullanıma sunulan WeChat uygulaması, gün geçtikçe büyük bir gelişim gösterdiğinden dolayı dünya genelinde kullanıma sunuldu. İçerisinde Türkçe dil seçeneği de olan toplamda 20 dilden fazla dil imkanı sağlayan aplikasyon, sesli konuşma, görüntülü görüşme ve sosyal medya benzeri bir profil kurmamıza imkan sağlıyor.

MyDate

Web sitesi bulunmayan ve daha sadece bir uygulama olan ve sınırlı zaman içerisinde 50 bin indirme rakamlarına ulaşan MyDate uygulaması, Flört ve arkadaş bulma uygulaması olmanın yanı sıra sosyal medya olarak da kullanıcılarına hizmet sağlıyor.

Türkçe En İyi Free Arkadaşlık Uygulamaları

Bumble

Bumble uygulaması esasında kadın üyeler için bir nevi Tinder uygulaması gibidir. Ama farkı olarak zamana karşı bir yarıştır. Bu ne demek? Bumble aplikasyonu, kadınların erkeklere önce mesaj atmasını gerekli kılar ve erkek bu mesajı 24 saat içerisinde cevap vermez ise, Olabilmesü mümkün olan bir eşleşmeyi elden kaçırır.

Kısıtlı bir zaman verip sürekli uygulama içerisinde gezme isteği vermesi ve çoğu kişinin beğendiği bu özelliğini gerçekten herkes sağ duyu ile karşılıyor. Zamanı ve yapacaklarını sürekli kaçıran alarmlarınızı erteleyen bir insan iseniz, Bumble uygulaması pek size uygun olmayabilir. Ayrıca erkeklerden önce bayanların mesaj atmaları gerekli olduğundan, bu platform aslında güvenli ortamı oluşturmak için farklı amaçlar güden erkekleri uzak tutma çabasındadır.

Hinge

2019 kurulan ve en favori arkadaşlık uygulamaları arasına giren aplikasyonlardan biriydi. Girişte analiz yapan aplikasyon, sizin ve muhtemel arkadaş adayınızın Facebook’ta ki ortak arkadaşlarınız, ortak beğeniler üye olunan sayfalar gibi ayrı kriterlerinize odaklanıyordu. Fakat bu özelliğini o yıllarda kullanmasına karşın son zamanlarda bu eşleşme analizinden çok uzaklaşmış bulunmakta.

Hinge platformu üye profillerini Tinder benzeri aplikasyonlardan daha benzersiz hale getirmeye çalışmak için büyük uğraşlarla tasarım oluşturuldu. Arkadaş adayı hakkında edinebileceğin bir sürü faydalı bilgi kontrolü yapma şansınız vardır. Bunlar; dininiz, mezhebiniz, siyasi tutumunuz, alkol tüketim sıklığınız ve geleceğe yönelik planlarınız, çocuk sahibi olmak istiyor mu gibi birçok konu kişisel profile dâhil sorulardır.

Coffee Meets Bagel

Coffee Meets Bagel uygulaması gün içerisinde akşamüzeri filtreli eşleştirme veya onlarında dediği gibi ‘Bagels’ atarak üyelere en profesyonel eşleşmeleri göstermeyi hedefliyor. Mesaj atmaya çekindiğinizde ilk sohbeti başlatacak aradaki buzları eritecek mesaj fikirlerinde bulunurlar ve Tinder uygulamasından daha gelişmiş kullanıcı bilgileri sunar. Zor değil ama fazladan el tutmayı aklınıza kattıysanız size göre bir uygulama. Fakat Platforma aşina olmayabilirsiniz o yüzden bazı şeyleri karıştırmakta haklı olabilirsiniz. Platform bazı yönleri ile biraz karışık ve aşırı bilgi istiyor. O yönden biraz eksileri bulunmakta. Kimse bir arkadaşlık uygulamasını öğrenmek için bir kursa yazılmak istemez ya da Youtube içerisinde derslerini aramaz.

Bu platformun dezavantajlarından birisi de aşırı bildirim göndermesi denebilir. Tamam eşleşmiş olabilirsiniz ama eşleştiniz hadi mesaj atın diye ısrarla bildirim göndermesi insanın sinirlerine dokunmuyor değil.

Pembe Panjur

Bu seneye kadar uzun bir süre üye toplayan ve 640 bin kullanıcın üstüne çıktığını bildiren PembePanjur platformunun, kullanıcı sayısı sürekli artmaya devam ediyor. Uygulaması ve sitesi ile tamamen benzersiz bir tasarıma sahip olan arkadaşlık sitesi PembePanjur, bilimsel testleri dışında bir de blog yazıları ile de üyelerine çok büyük faydalar sağlıyor.