Son Güncelleme:
Evlilik Siteleri Nedir? – Bilmeniz Gerekenler
Photo by Jasmine Carter from Pexels

Evlilik Siteleri Nedir? – Bilmeniz Gerekenler

Dr. Love

Evlilik siteleri Türkiye’nin en çok ziyaret edilen siteleri arasında yer alıyor. Birçok insanın ruh eşini aradığı bu siteler evlilik adayınızla tanışma fırsatı veriyor.

Bu tür sistemler sadece ülkemizde değil, dünyanın dört bir yanında rağbet görüyor. Özellikle koronavirüs pandemisi gibi sosyal hayatı büyük oranda sekteye uğratan durumlar, insanların bu sitelere daha fazla giriş yapmasına olanak sağlıyor.

Peki evlilik siteleri işe yarar mı? Bir insanın hayatını birleştireceği kişiyi bu tür sosyal platformlardan bulması mümkün müdür?

Bu tür sorular özellikle internetin günlük yaşantının temeli haline geldiği bu günlerde çok soruluyor. Sadece çöpçatan siteleri değil, sürekli kullandığımız sosyal medya platformları da bu konuda büyük önem taşıyor.

İnternette Yeni İnsanlarla Tanışmak

İnsanlar sadece çöpçatan siteleri kapsamında değil, Instagram ve Twitter gibi devasa mecralar üzerinde de tanışabiliyor. Elbette bu büyük sosyal platformlar ile arkadaşlık siteleri arasında çok büyük farklar bulunuyor. Instagram, Twitter ve hala büyük bir kullanıcı kitlesine sahip olan Facebook; rutin hayatımızı sanal bir şekilde yenileyip önümüze sunuyor. En basit şeylerden gündemi etkileyen geniş çaptaki hususlara kadar her şey bu dijital dünyada tekrar tasvir ediliyor.

Fakat arkadaşlık uygulamaları ve flört siteleri tarafından bakıldığında ise farklı bir yorum yapmak gerekiyor. Bu tür sitelerin yegane amacı kullanıcıları birbirleri ile buluşturmak ve konuşmalarına olanak sağlamak oluyor. Elbette en iyi evlilik siteleri bu süreci gelişmiş algoritmalar ve güçlü eşleştirme sistemleri ile sağlıyor. Diğer uygulama ve sanal ortamlar ise kullanıcılarını eşleştirirken şans faktörünü kullanıyor.

İslami Evlilik Siteleri

İslami evlilik siteleri ise İslam dininin temellerine sadık bir dijital platform sunuyor. Burada Müslüman erkek ve kadınlar birbirleri ile dini kurallar kapsamında tanışıp konuşabiliyor. Aynı dinin mensubu olan on binlerce insan hayatını birleştirmek istediği kişilere İslami evlilik siteleri bünyesinde ulaşıyor. Eğer siz de İslam dininin tasvip ettiği sınırlar dahilinde yeni biriyle tanışmak istiyorsanız bu mecralara bir şans verebilirsiniz.

Ücretsiz Ciddi İlişki Sitesi Var Mı?

Gerçekten ciddi bir sanal ortam sunan ve niyeti evlilik olan kişileri buluşturan birçok website ücretlidir. Elbette ücretsiz olan siteleri bulmak da mümkündür fakat bu tür siteler kullanıcılarına genellikle güven vermez. Geliştiriciler üyelerden para kazanamamaları durumunda reklam kullanmaya başvurur ve bu da online sohbet unsurlarının kalitesini çok büyük oranda düşürebilir.

İster ödemeli ister bedava tüm chat uygulamaları kapsamında dikkat etmeniz gereken durumları listeledik.

Sahte kullanıcı hesapları: Sahte kullanıcı hesapları sadece çöpçatan siteleri içinde değil, internetin her köşesinde mesken tutmuştur. Bu tür kullanıcılar kötü niyetler güder ve genelde profil bilgileri kısmında da dürüst olmazlar. Sahte kullanıcılar zor durumda olduklarını söyleyip sizden maddi destek de isteyebilirler. Fake hesap olarak da bilinen bu tür üyeliklerin amacı sizi alaya almak da olabilir. Böyle bir durum olduğunu fark ederseniz muhabbeti olabildiğince hızlı bir şekilde sonlandırmalısınız. Dilerseniz durumu destek ekibine de bildirebilirsiniz.

Düşük geri dönüş oranı: Bazı sitelerde mesaj attığınız ve iletişim kurmaya çalıştığınız kişilerden geri dönüş alamayabilirsiniz. Bu durumun ardında birden fazla sebep olabilir. Site ya da uygulamanın mekaniklerinde birtakım sorunlar yaşanıyor olabilir. Diğer üyelerin geri bildirimlerine göz atarak neler olduğunu anlayabilirsiniz. Yorumlar kısmına sitenin ya da uygulamanın indirme noktasından ulaşmak mümkündür.

Karşı tarafın bilerek cevap vermediği durumlar da mümkündür. Eğer kişiye mesaj atmanıza rağmen hiç geri dönüş alamıyorsanız üyelik kapatılmış olabilir.

Bunun yanı sıra ücretli üyelik almanız da gerekebilir. Bazı arkadaş bulma siteleri sadece birkaç adet ücretsiz mesaj hakkı tanır ve sonrasında ücret isteyebilir. Mesajınızın ulaşmama sebebi üyeliğinizin deneme sürümü olmasından kaynaklanabilir.

Dolandırıcı ve kötü niyetli kullanıcılar: Genelde kendilerini kadın olarak tanıtan bu hesapların amacı ise büyük ihtimalle ödeme yapmanızı sağlamaktır. Bu kullanıcılar ciddi ilişki sitelerinde bile bolca bulunur. Sizinle uzun süre iletişim kurabilir ve birçok fotoğraf gönderebilirler. Tek gayesi sizi olmadığı biri gibi davranarak ikna etmek olan bu kullanıcılar size sürekli yalan söyleyecektir.

Böyle bir durumdan şüphelenmeniz halinde destek ekibine başvurabilirsiniz. Karşıdaki kişi kim olduğu hakkında yalan söylüyor mu anlamak için sorular da sorabilirsiniz. Size vereceği cevaplara ilk elden inanmamalı ve mantık süzgecinden geçirmelisiniz.

Site trafiği konusunda dürüst bir istatistik vermeyen gizli hesaplar: Bazı tanışma ve arkadaşlık uygulamaları mesaj atmanıza izin verilmeyen gizli hesapları karşınıza çıkarır. Bazıları ise bu hesaplara sadece bir tane mesaj atma hakkı tanır ya da hiçbir hak vermez.

Bunun sebebi ise yeni kullanıcılara siteye üye olmaya teşvik etmektir. Kötü niyetli uygulama sahipleri çok fazla gizli hesap oluşturur ve bunlar sanki gerçek kullanıcıymış gibi tasvir edilir. Durum böyle olunca tanışmak ve dostluk kurmayan isteyen ziyaretçiler sitenin üye sayısının fazla olduğunu düşünüp kaydolur.

Yukarıda önerdiğimiz gibi burada uygulayabileceğiniz yöntemlerden biri sitenin adını aratmak ve hakkında bilgi edinmektir. Eğer bu bir online chat programı ise indirilme sayfasına gidip kullanıcı yorumlarını okuyabilirsiniz. Diğer insanların bu yazılım hakkında söylediği şeyler eğer olumluysa bir şans verebilir, negatif ise yeni bir sosyal platform arayışına devam edebilirsiniz.

Eşleştirme Sistemleri

Ülkemizde meslek, yaş grubu, ikamet edilen yer ve ilgi alanlarını temel alarak eşleştirme yapan birçok çöpçatan sitesi elbette mevcut. Dileyen herkes bu sitelere genelde ücretsiz olarak kaydolabiliyor. Yine de bu geliştiricilerin ekstra özellikler karşılığında kullanıcılardan ödeme isteyebileceği de bir gerçek.

Örneğin dünyaca ünlü Tinder uygulaması milyonlarca kez indirilen bir telefon yazılımıdır. Tinder iki ayrı kullanıcının profil ve fotoğraf bilgilerini birbirine anlık olarak gösteriyor. Kişiler karşısına çıkan diğer kullanıcıyı beğenmeleri halinde sağa, beğenmemeleri durumunda ise sola kaydırıyor.

Karşı tarafta aynı şekilde sağa ya da sola kaydırıp karşıdaki kişiyi onaylayıp, reddedebiliyor. İki kişi de sağa kaydırırsa eşleşme başlıyor ve insanlar sohbete geçiş yapıyor.

Fakat kamuevlilik.com adındaki Türkiye merkezli ciddi evlilik sitesi ise daha farklı bir eşleştirme mekanizmasını benimsemiş. Bu site kişilerin evlenmek istediği insanları filtreleyerek seçmesine olanak tanıyor. Örneğin hangi meslek grubunda olacağına, yaş grubuna ve diğer demogojik faktörler; sistemin size sunacağı site üyesini belirliyor.

Bilimsel Yolla Eşleştirme

Bir de bilimsel sorular ve çıkarımlar aracılığıyla eşleştirme yapan arkadaşlık uygulamaları karşımıza çıkıyor. Bu tür internetten arkadaş bulma ortamları ise kişiliğinizi öne çıkan testler sunuyor. Onlarca sorudan oluşan bu testler ise ya gerçeğe dayalı ya da varsayımsal sorular oluyor. Örneğin bir flört sitesi kapsamında sunulan test size “uzun ilişki mi arıyorsun yoksa kısa ilişki mi?” gibi bir soru soruyor. Bu soruya aynı yanıtı veren kullanıcılar bir kümeye, farklı yanıtı veren kullanıcılar ise diğer kümeye ekleniyor.

Bu tür sorular sayesinde birçok farklı küme oluşuyor ve çember daralıyor. Böylece sizin aradığınız kişiyi bulma ihtimaliniz de giderek artıyor.

Üye Olmaya Değer Mi?

Yukarıda bu siteler hakkında bilgi verdik ve dikkat etmeniz gereken noktaları listeledik. Peki en iyi evlilik sitelerine üye olmaya değer mi sorusuna cevabımız nedir?

Her şeyin dijital dünyalarda yaşandığı günümüzde elbette bu sorunun cevabına evet diyoruz. Her gün milyonlarca insan bu tür yerlerde tanışıyor ve çeşitli ilişkiler kuruyor. İster arkadaşlık, ister dostluk ya da ilişki partneri olsun; bu tür yerler fiziki sınırları yok sayıp yeni bir sosyal alan vadediyor.

Günümüzde internetten tanışıp bir başkasıyla evlenen sayısız insan bulunuyor. Geleneksel yollar hala korunsa da teknoloji ile beraber tanışma ve ilişki kurma yolları evrim geçiriyor. Dünyaca ünlü yıldızlardan sıradan insanlara kadar birçok kişi bu sitelerde tanışıyor.

Dolayısıyla elbette internetten tanıştığınız kişiyle evlenmek mümkündür ve en iyi evlilik siteleri size bu şansı en güvenli şekilde sunar.