Son Güncelleme:
Hayatımın Aşkını Nasıl Bulabilirim?
Photo by Andrea Piacquadio from Pexels

Hayatımın Aşkını Nasıl Bulabilirim?

Dr. Love

Arkadaşlık Sitelerine ve Flört Programlarına olan ilgi her geçen gün artmaya devam ediyor. Alternatiflerin her geçen gün artması, yeni eklenen sistemlerdeki özelliklerin giderek geliştirilmesi ve bütün bu sistemlerin heran parmaklarımızın ucunda oluşunun bu artışta büyük etkisi var.

 

Avustralya’da yapılan bir araştırmaya göre günümüzde insanların %60’ına yakınının uzun süreli ilişkilerini bahsettiğimiz arkadaşlık site ve programlarından bulduğunu ortaya koyuyor. Ancak aynı araştırma şundan da bahsediyor, uzun süreli ciddi ilişkilerini buluncaya kadar kişiler birçok kişiyle flört ediyor, yani doğru kişiyi bulmaları deneme yanılma yoluyla oluyor.

 

Gelin arkadaşlık siteleri bize neler sunuyor bir bakalım. Arkadaşlık site ve telefon uygulamaları içinde sizin gibi flört veya eş bulmak isteyen bir çok kişinin bulunduğu kocaman bir havuza sahiptirler. Yazılan algoritmalar sayesinde sistem sizin kişisel özelliklerinize en yakın kişileri seçerek eşleştirmeye başlar, bazı sistemlerde ise siz kendi kriterlerinizi girerek arama yapabilmektesiniz. Bu sistem geleneksel yöntemlerle sosyalleşecek vakti olmayanların işine yaradığı gibi, utangaç olduğundan dolayı sosyalleşemeyen kişiler içinde sorunu çözen mükemmel bir seçenektir. Mesajlaşma, görüntülü konuşma veya online sohbet gibi özellikler bir insanla yüz yüze görüşmeye başlamadan önce onu tanımamıza yardımcı harika özelliklerdir.

 

Peki ama bu sitelerden hangisine üye olmalıyım ki, hayatımın aşkını bulabileyim. Bana göre burda iki kriter çok önemli yer teşkil ediyor;

İlki sistemdeki yazılmış algoritmanın kalitesi. Eğer sistemin algoritması iyi yazılmamışsa sizi sürekli alakasız kişilerle eşleştirecek ve bu eşleştirmeler bir türlü bir yere varmayacak, her seferinde sizin vaktinizi boşa harcayacaktır.

İkincisi ise, sistemin sahip olduğu havuzun büyüklüğü. Eğer kayıt olduğunuz sistemin havuzunda yeterince kayıtlı üye yok ise, algoritma sizi yeterli kişi olmadığından dolayı ya sürekli aynı kişilerle eşleştirecektir, ya eşleştirecek kimseyi bulamayacaktır, ya da sizin kişisel özelliklerinize uygun olmayan sitem herhangi biriyle eşleştirecektir. Bu üç ihtimalin üçü de sizi bir yere vardırmayacak ve vaktinizi boşa harcayacaktır.

 

Peki sistemin bizi eşleştirdiği kişileri nasıl yorumlayacağız, hangilerini seçip hangilerini eleyeceğiz? Öncelikle eşleştiğimiz profilleri çok hızlı bir şekilde değerlendirip, sürekli yeni profiller arasında kaybolmak bize bir başarı getirmeyecektir. Baktığımız profil sayısından ziyade, profili ne kadar derinlemesine incelediğimize yoğunlaşmamız gerek. Derinlemesine araştırma sonucu bize uygun profille sohbete başlayıp birbirimizi tanıdıktan sonra, ilk buluşmayı en kısa zamanda ayarlamak çok önemli. Flörtünüz ile yeni başlamış olan ilişkinizi uzun süre mesaj ve sohbet odalarında bırakmak, ilişkinizin başlamadan bitmesine neden olabilir. Site üzerinden veya telefondan sohbetiniz bir noktaya geldiğinde, yüz yüze görüşmeyi beklemeden ayarlamak çok önemlidir, yüz yüze görüştüğünüz insanın size verdiği değeri anlamak çok daha kolay olacaktır.

 

Hayat arkadaşını bulma çabası çerçevesinde, erkek ve kadın çoğunlukla aynı özellikler arayışında oluyorlar. Sıcak kanlı, güvenilir, sadık ve dürüst. Bu ortak noktaların haricinde bir de farklılıklar var. Kadınlar kendilerine sadık ve aynı zamanda kendilerini rahat yaşatabilecek erkeklerden hoşlanıyorlar ve onlardan çocuk sahibi olmayı umuyorlar. Erkekler ise kadınlarda fiziksel özelliklere çok önem veriyorlar, erkekler için yüz ve fizik güzelliği kadının sağlıklı ve güzel çocuklar doğuracağına işarettir. Doğuştan gelen bu güdüleri değiştirebilmek pek mümkün değil, değiştirmek yerine oyunu bu kurallara uygun olmak en mantıklısı.

 

Online flört sistemleri birçok bekar için aşkı bulmada çok yardımcı olmaktadır. Kendi profilinizi oluştururken kimlerin sizi bulmasını istediğiniz ve karşı cinsin profilini incelerken ne aradığınızı çok iyi biliyor olmanız arkadaşlık sitelerinde hayatınızın aşkını bulmakta size çok yardımcı olacaktır.