Son Güncelleme:
İnternetten Arkadaş Bulma Konusunda Bilmeniz Gerekenler
Photo by RODNAE Productions from Pexels

İnternetten Arkadaş Bulma Konusunda Bilmeniz Gerekenler

Dr. Love

İnternetten arkadaş bulma rehberi ile arkadaşlık siteleri ve flört uygulamaları kapsamında vakit geçirirken bilmeniz gerekenleri listeledik.

Yabancıların online dating ya da online sohbet siteleri olarak nitelendirdiği yüzlerce site bulunuyor. Bilgisayardan ya da akıllı telefonlarımızdan giriş yaptığımız bu sitelerde fiziksel mesafeler ortadan kalkıyor. Geriye telefonunun ya da klavyesinin başında birbirini tanımak isteyen iki insan kalıyor. Günümüzde milyonlarca insan anlık olarak çevrimiçi sohbet ediyor, her gün yeni uygulamalar telefon mağazalarına ekleniyor ve yeni internet siteleri web sayfalarında yerini alıyor.

Peki internetten arkadaş bulma sürecinde dikkat etmeniz gereken noktalar nelerdir? Ya da daha önceki denemelerinizde hiç başarıya ulaşamadıysanız, muhtemel sebepler neler olabilir?

İnternetten Yeni İnsanlarla Tanışmak

Yaşadığımız çağ gereğiyle farklı şartlarda farklı kimliklere bürünebiliyoruz. Bunun en belirgin örneği ise internet kişiliğimiz ve kendi kişiliğimiz arasında ortaya çıkıyor. Hepimiz internette dijital olarak tekrar var oluyor ve milyonların ziyaret ettiği devasa sosyal platformlarda vakit harcıyoruz. Tüm bu süreç bize farklı şeyler katarken yazım dilimizi, bakış açımızı ve diyaloglarımızı da geniş çapta değiştiriyor.

Dolayısıyla mesajlaşırken çok daha farklı, gerçek hayatta diyalog kurarken çok daha farklı izlenimler verebiliriz. İşte bu noktada internetten tanışma serüvenlerimizde karşı tarafın gönderdiğimiz mesajlardan nasıl bir izlenim aldığı oldukça mühim.

Bu bağlamda bir özveri yapabilirsiniz. Gerçek hayatta kelimelerle aranız nasıldır ve konuşurken nasıl bir izlenim verirsiniz? Sizi dinleyen kişilerin tepkileri nasıl olur ve halihazırdaki durumdan memnun musunuz?

Mesajlaşırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu soruların cevabını verdikten sonra dijital düzlemde de bunu yapmayı deneyin. İmla kurallarına ve genel olarak yazım dilinize özen gösterin. Karşı tarafın sizle konuşurken sürekli kısaltmalar, kelime hataları ve düşük cümlelerle karşılaşması kesinlikle olumlu bir izlenim vermeyecektir. Sonuçta tam olarak anlayamadığımız biri ile sohbet etmek istemeyiz. İşte bu yüzden Türkçeyi kötü kullanmanız, bırakın gönülden bağ kurmayı, arkadaşlık açısından bile başarıya ulaşmanınız engelleyebilir.

Kısa Cevaplar Vermeyin

En iyi arkadaşlık uygulamaları, ciddi evlilik siteleri, kısa ilişki ya da flört siteleri fark etmeksizin her yerde dikkat etmeniz gereken bir kuraldır. Karşı tarafa kısa cevaplar vermek onunla ilgilenmediğiniz ya da soğuk bir havaya sahip olduğunuz anlamına gelebilir. Dolayısıyla gerçekten meşgul olmadığınız durumlarda kesinlikle kısa cevap vermekten kaçınmalısınız. Nasıl canlı sohbet esnasında kısa cevaplar vermek konuşmanın gidişatını engelliyorsa, aynı durum mesajlaşma sürecinde de geçerlidir.

Bağlaçları Ayırmaya Dikkat Edin

Güzel Türkçemizin tartışmaya en çok yol açan konularından biri de “de da” bağlaçlarıdır. Birçok tanışma sitesi kullanıcısı online sohbet esnasında de ve da bağlaçlarını ayırmaya özen gösterir. Hatta bu kurala uyum sağlamayan ve yazım yanlışı yapan insanları doğrudan hesaplarından engelleyen insanlar da mevcuttur. Adeta bir tabu haline gelen de ve da bağlaçlarını ayırmaya özen gösterin. İnternetten yapacağınız çevrimiçi sohbet esnasında konu ne olursa olsun bağlaçları ayırmalısınız.

Elbette her de ve da’nın ayrılmayacağını da unutmayın. Örneğin “bizim evde buluşalım mı?” derken evde kelimesindeki de ayrılmaz. Fakat “bizim ev de çok güzeldir” dediğimizde, de bağlacını ayırmalıyız. Aradaki farkı anlamak için cümleyi de ve da olmadan bir kez daha okuyun. Eğer cümlenin anlamı yerindeyse ve bozulmamışsa o de veya da ayrılacaktır. Fakat de ve da cümleden çıkarıldığında cümlede bir anlamsızlık oluşuyorsa onlar ektir ve ayrılmamalıdır.

Özellikle bayan arkadaşlar bu kurala çok dikkat ettiği için bu kurala normalden daha fazla dikkat etmelisiniz.

Profil Fotoğrafınızı Seçerken Dikkatli Olun

Bu maddenin birden çok kritik noktası bulunuyor. Profil noktası sanal dünyada bize dair en mühim kanıt olarak yer alıyor. Dolayısıyla yeni kişilerle canlı sohbet etmeden önce onlara istemsiz olarak ilk izlenimi profil fotoğrafları veriyor.

Bu noktada profil fotoğrafı seçerken aşağıdaki maddelere dikkat etmenizde büyük fayda var. Sizin için iki ayrı liste hazırladık. Bu listelerden birisinde siber güvenlik açısına odaklanırken, diğerinde bir arkadaş bulma konusunda yardımcı olacak maddeleri listeledik.

  • Yaşadığınız yeri belli eden profil fotoğrafları kullanmayın.
  • Yanınızda başkalarının olduğu bir profil fotoğrafı kullanmayın. Konuştuğunuz kişi sizin kim olduğunuzu anlamakta problem yaşayabilir.
  • Size ait olmayan bir fotoğrafı profil fotoğrafı olarak kullanmayın. Aksi halde bunun hukuki bir boyuta erişebileceğini aklınızda bulundurun.
  • Arabanızla fotoğraf çekiliyorsanız plakanın gözükmediğinden emin olun.

Eşleşme şansınızı yükseltecek diğer maddeler ise şöyle:

  • Net ve rahatlıkla görülebilen bir profil fotoğrafı seçin.
  • Eğer site izin veriyorsa en az iki fotoğrafınızı koyun.
  • Sizi olabildiğince gerçekçi bir şekilde yansıtan bir fotoğraf seçin.
  • Fotoğrafı seçmeden önce arkadaşlarınıza danışabilir, nasıl göründüğünüz hakkında daha geniş bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sohbete Sorular Aracılığıyla İlginç Bir Hava Katın

Hep kendinizden bahsetmek yerine karşı tarafa ilginç fakat mantıklı sorular sormayı deneyin. Bu tür sorular hakkında bilgi almak için En İyi Arkadaşlık Uygulamaları ana sayfasından Blog sekmesine geçiş yapabilirsiniz.

İlginç, merak uyandırıcı ve kişiye kendini değerli hissettiren sorular sormaya özen gösterin. Bu sorular hayat ile ilgili olabileceği gibi varsayımsal da olabilir. Örneğin kendini üç kelime ile tanımlayabilir misin hem kişinin özveri yapmasına neden olacak hem de size onun, kendisini nasıl gördüğü hakkında bir bilgi verecektir.

Akabinde siz de aynısını yapın ve sohbetin daha derin bir boyut kazanmasını sağlayın.

Yanlış Kişilerle Zaman Kaybetmeyin

İnternetten arkadaş bulma sitelerinden herhangi birine giriş yaptınız ve siteyi beğenip üye oldunuz. Uzun bir arayıştan sonra artık konuşmak istediğiniz kişiyi seçtiniz fakat aradığınız şey nedir? Kısa bir ilişki mi, seks partneri mi yoksa ciddi evlilik adayı mı arıyorsunuz? Ya da basit bir online sohbet ya da arkadaşlık da arıyor olabilirsiniz.

Amacınız hiç fark etmeksizin yeni biriyle tanıştınız ve konuşmaya başladınız. Sohbetin temeli atıldı ve diyaloğunuz oldukça keyifli bir muhabbete dönüştü. Hatta sosyal sınırlamalar zayıfladığında ve pandemi etkisini kaybettiğinde buluşmak için anlaştınız bile. Tüm bu yeni birini tanıma, anlaşma ve kaynaşma oldukça eğlencelidir ve insana birçok şey katar. Tabii kattığı en büyük şey iyi bir arkadaş, ciddi ilişki adayı ya da kısa süreli bir dostluk da olabilir.

Ama aynı gerçek hayatta olduğu gibi sanal düzelmede de işlerin her zaman yolunda gitmeyebileceğini unutmayın. Eğer yukarıda anlattıklarımız gibi bir süreç işlemezse ve konuştuğunuz kişinin yanlış kişi olduğuna eminseniz, muhabbetinizi sonlandırmayı gözden geçirebilirsiniz. Mesajlarınızı dikkate almayan, geç yanıt veren ya da görüldü bildiriminde bırakan insanlarla zamanınızı kaybetmeyin. Zaman oldukça kıymetli olduğu için bu tür insanlarla harcayacağınız her dakika, çok daha uygun biri ile yapacağınız sohbetlerden çalacaktır.

İkincil Bir Telefon Numarası Kullanabilirsiniz

Online sohbet ve chat siteleri üyelik işlemleri için ad, soyad, e-posta ve telefon numarası gibi detaylar isteyebilir. Yukarıda da belirtildiği gibi bu tür sitelerin her zaman güvenli olamayabileceğini unutmamalısınız. Site ya da uygulama güvenilir olsa bile sahte hesapların kol gezdiği sanal alemde, bilgilerinizi saklamak da oldukça mühimdir.

Dolayısıyla yeni kişilerle tanışıp konuşup ve telefon ile iletişime geçmeye karar verebilirsiniz. Karşı tarafın kim olduğundan tam olarak emin olmadan telefon numaranızı doğrudan vermeye tereddüt etmek de gayet doğaldır. İşte bu noktada ikincil bir telefon numarası işinize yarayacaktır. En kötü senaryoda bakıldığında karşı taraf bir sahte hesap kullanıcısı olabilir ve kötü niyetler güdebilir. Bu durumda telefon numaranıza sahip olması eline bir koz verebilir. Ama sadece tanışma siteleri için kullandığınız yedek bir numara bu tür durumlarda size yardımcı olabilir.

İnternetten arkadaş bulma konusunda işinize yaracak bilgileri derledik. İyi şanslar dileriz!