Son Güncelleme:
İslami Evlilik Sitesi - 2021
Photo by William Fortunato from Pexels

İslami Evlilik Sitesi - 2021 

Dr. Love

İslami evlilik sitesi gibi sanal ortamlar niyeti ciddi ve dini evlilik olan birçok kişiyi İslam dini geleneklerine uygun olarak buluşturuyor.

Hayatımız temel dayanaklarından biri haline gelen internet sayesinde bulunduğumuz yerden kıpırdamadan birçok şey yapabiliyoruz. İnternetin sunduğu fırsatlardan biri de yeni insanlarla tanışmak ve iletişim kurmaktır. Özellikle sosyal hayatımızın geniş çapta aksadığı bu süreçte, benzer duygu ve düşüncelere sahip olduğumuz insanlarla iletişim kurmak çok daha zor olabilir.

Bu noktada İslami evlilik sitesi ve türevleri devreye giriyor. Dine uygun sınırlar çerçevesinde on binlerce kullanıcıyı tek noktada buluşturan bu siteler, Müslüman bakış açısına uygun bir sosyal düzlem oluşturuyor. Dolayısıyla dini bağlılığa önem veren Müslüman hanımefendi ve beyefendiler bu siteleri sıklıkla takip ediyor.

Dini Evlilik Arayan Bireyler

Dinin buyruklarına ve İslam öğretilerine göre yaşayan vatandaşlar, kendilerine uygun bir eş bulmak ve bir yuva kurmak ister. Sonuçta hayatlarımızı birleştireceğimiz insanlar ile temel dayanaklarımızın aynı olması ve frekansın tutması gerekir. İslam dini bağlamından bakıldığında da eşlerin gönlünün birbirine akması elzemdir.

Kişinin ailesi, mezhebi, ibadet ve geleneklere bağlılığı İslami evlilik arayan bireyler için genel kriterlerdir. Sonuçta iman bütünlüğü güçlü olan kimseler evlenme fikrine daha sıkı bağlanır ve hayata bakış açılarında da birbirine destek olur.

Dolayısıyla İslam dini çerçevesinde ciddi evlilik arayan bayanlar ve erkekler bu tür siteler sayesinde kolayca buluşabilir. Yurdumuzun dört bir yanından siteye giriş yapan kullanıcılar, hiçbir fiziksel mesafeye takılmadan yeni kişilerle iletişim kurabilir.

Peki dini evlilik siteleri kapsamında canlı chat sistemi nasıl işler ve bu tür siteler hakkında bilmeniz gerekenler nelerdir?

Ciddi Evlilik Siteleri

Günlük yaşantımızda yeni insanlarla tanışmak maalesef eskisi kadar kolay değil. Özellikle koronavirüs pandemisi sebebiyle herkes karantinaya girmiş durumda. Böyle bir dönemde sıradan dostluk ilişkileri ve arkadaşlıklar kurmak bile oldukça zorken, ciddi evlilik düşünen insanlarla tanışmak imkansız gibi görünebilir.

Fakat asla umudunuzu kaybetmemelisiniz. Elbet bir gün sizin öne çıkan kişilik özelliklerinizle uyuşacak birini bulabilirsiniz. Bu süreçte özellikle günümüz teknoloji sayesinde sınırsız sayıda imkana sahipsiniz. İslami evlilik adayları için bir şans sunan onlarca farklı site yardımınıza koşacaktır.

Site geliştiricileri yeni üye ve kullanıcılara siteyi tanıma şansı sunar ve üye olmak için ödeme talep etmez. Beğenmeniz halinde ise ekstra özellikle vadeden üyelik paketlerini satın alabilir, İslami ilişki arayan biri ile eşleşme şansınızı yükseltebilirsiniz.

İnternetten Tanışılan Kişiyle Evlenmek Caiz Mi?

İnternetten tanıştığınız biriyle evlenmek deyince aklımıza birçok soru düşüyor. Kişiyi sanal dünyadan gerçekten tanımak mümkün mü ya da ne denli güvenilirdir gibi sorular aklımızı kurcalıyor. Fakat günümüz çağında birbirleri ile bu tür siteler aracılığıyla tanışan ve ciddi ilişkiye başlayan birçok insan karşımıza çıkabilir. Elbette bu hususun dini birtakım boyutları da bulunuyor ve bu konu beraberinde birçok soruyu da getiriyor. Peki İslam dininin sanal düzlemde tanışılan biriyle evlenmeye karşı duruşu nedir, caiz midir?

İslam dini iki bireyin birbirleri ile görüşmesi sürecinde her iki tarafın da nefsine hakim olmasını emreder. Dolayısıyla evlilik müessesi gibi mühim bir makamın da büyük incelikle yürütülmesi ve niyeti evlenmek olan iki tarafın da dini sınırları aşmaması gerekir. İşte bu bağlamda kişiler profil fotoğrafların belirlerken, mesajlaşırken yazım dillerine dikkat etmeli ve genel iletişimlerinde dinin buyurduklarını gözetmelidir. Ciddi evlilik sitesi bünyesinde tanışıp konuşan kişiler, bulunduğumuz süreç dolayısıyla zaruriyetten internete başvurmuş olsa bile kesinlikle İslami koşullardan taviz vermemelidir.

Çeşitli din adamları ve İslam’ın farklı dallarında eser veren kimseler bu konuda fikir ayrılıklarına devam etmek ve bu husus hala tartışılmaktadır. Fakat hem mümin beyefendi hem de mümin hanımefendi yukarıda sayılan maddeleri aşmaktan çekindiği ve dine isteyerek karşı gelmediği sürece bu durumun uygun olabileceğini söyleyen din adamları mevcuttur.

Nasıl Çalışır?  

Bu tür siteler normal yaşantımızdaki düzen ile kıyaslandığında çok daha kolay ve basit bir sistem sunar. Bu siteler genelde dinine bağlı biri olarak kriterlerinizi toplar ve size en yakın benzerliğe sahip kişi ile eşleşmeniz için algoritmalarını kullanır. Elbette İslami ilişki arıyorsanız kaydolduğunuz sitenin genel temasına da göz atmalısınız. Eğer kısa ve geçici ilişki arayan bireylerin üye olduğu bir platformsa siteye kaydolmaktan vazgeçebilir ve arayışınıza devam edebilirsiniz.

Ücretsiz İslami evlilik sitesi gibi sanal platformları bulmak kolaydır fakat genellikle en iyi ciddi evlilik siteleri kullanıcılarına ücretli üyelik paketleri sunar. Tabii bu sitelere üye olmak ücretsizdir ve kayıt işlemi de oldukça kolaydır. E-postanız, adınız ve çoğu zaman telefon numaranız gibi bilgileri vererek bu kaydolabilirsiniz. Fakat tüm bu bilgilerinizi dijital bir oluşum ile paylaşmadan önce dikkat etmeniz gereken belli başlı noktalar bulunuyor.

Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Beğendiğiniz bir siteye üye olmaya karar verdiniz ve dini vazifelerini layığıyla yerine getiren bir kişi ile tanışmaya hazırsınız. İslam kuralları ve dinin çizdiği hudutlar içinde hayatınızı biriyle birleştirmeyi gönülden istiyorsunuz. Kuracağınız yuvanın daimi mutluluğa sahip olmasını ve yuvanızın diğer parçası olan eşinizin de dini bütün biri olması için dua ediyorsunuz. Bu bağlamda üyelik işlemlerinizi tamamlayıp siteye kaydolmadan önce dikkat etmeniz gereken en kritik maddeleri sizler için listeledik.

Güvenilirlik

İnternet gibi devasa bir dijital dünyada niyeti ciddi evlilik olan kişilerin bulunduğu güvenilir bir site bulmak yüksek ehemmiyet taşıyan bir adımdır. Maalesef, dini bütün insanların güvenmeye açık ve temiz yapısından istifade etmeyi hedefleyen birçok insan bulunuyor. İnterneti mesken tutmuş olan bu bireyler ile karşılaşmak ise işten bile değil.

  • Bu noktada karar verdiğiniz siteye üye olmadan önce sitenin adını yazıp arama motorlarında aratmayı deneyin.
  • Farklı sitelerdeki yorumları okuyun ve halihazırda siteye üye olan kullanıcıların geri bildirimlerine göz atın.

 Siteye dair verilen genel kanaat güvenilir olduğu yönündeyse siz de bir şans verebilirsiniz. Fakat bazı sanal oluşumlar ciddi evlilik sitesi gibi gözükse de bunun doğru olmadığı sonradan ortaya çıkabiliyor. Dolayısıyla arama yaparken göreceğiniz birkaç yüksek puana ve olumlu yoruma itimat etmemelisiniz.

Destek Ekibi

Yukarıda da belirttiğimiz gibi evlilik adayı bulmak için kaydolduğumuz site ve indirdiğimiz uygulamalar farklı özellikler sunar. Kaydolması çoğunlukla bedava olan bu mecralarda daha sonra ücretli ödemeler ve aylık abonelikler karar verebilirsiniz.

Diyelim ki bir üyelik paketi satın aldınız ve ekstra özelliklerden yararlanarak eşleşme şansınızı yükseltmek istiyorsunuz. Böylece yuva kuracağınız eşinizi bulmak adına tüm özelliklerden yararlanmayı hedefliyorsunuz. Bunun için ödeme yaptınız fakat üyeliğinize ekstra özellikler eklenmedi. Ya da ilk ayınızı doldurdunuz ve ücretli üyeliği bitirmeye karar verdiniz. Fakat site tarafından yine faturalandınız ve kartınızdan ödeme alındı.

Böyle bir durumda muhatap olacağınız bir birim olmalıdır. İşte bu noktada site ve uygulamaların destek ekipleri devreye girer. Bir problem yaşandığında kimle iletişime geçeceğinizi bilmeli ve destek ekibinin güvenilirliği hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

Ödeme kaynaklı problemlerin yanı sıra farklı sorunlar da oluşabilir. Site yorumlarından göz atarak destek ekibinin performansı konusunda fikir edinebilirsiniz.

Ciddi İslami evlilik sitesi ve bu tür uygulamalar hakkında bilgi verdik. Dininize uygun ve İslam vecibelerine sadık bir eş bulma yolculuğunuzda yukarıdaki kritik maddeleri unutmayın. Herkese sağlıklı ve huzurlu günler dileriz.