Son Güncelleme:
Kameralı Sohbet Siteleri – Online Görüntülü Konuşma
Photo by Artem Podrez from Pexels

Kameralı Sohbet Siteleri – Online Görüntülü Konuşma

Dr. Love

Kameralı sohbet siteleri ile gerçek hayatın sınırları ortadan kalkıyor, on binlerce insan sanal dünyada yeni kişilerle tanışıyor.

Görüntülü sohbet siteleri olarak da bilinen internet sitelerini arkadaş arayan, canlı sohbet etmek isteyen ve hatta ciddi ilişki hedefleyen milyonlarca kişi sıklıkla ziyaret ediyor. Hem ülkemizde hem de dünyanın dört bir yanında oldukça popüler olan bu sitelerde sohbet özellikleri genelde daha geniş düzeyde oluyor. İnternetten arkadaş bulma sürecinde karşı tarafı canlı olarak görmemek birçok kullanıcının aklını kurcalıyor. Fakat kamera desteği sunan ve görüntülü arama özelliğine sahip olan platformlar bu sorunu ortadan kaldırıyor.

Pekala kameralı chat yapmadan önce bilmeniz gereken noktalar nelerdir? Keyifli saatlere kapı açan ve yeni insanlarla yüz yüze tanışmanızı sağlayan bu siteler hakkındaki önemli konuları derledik.

Hem Telefon, Hem Bilgisayar

Kameralı arkadaşlık uygulamaları sadece bilgisayar üzerinden değil, Android ya da iOS işletim sistemli akılı telefonlardan da erişilebiliyor. Bu mecralar masaüstü bilgisayarınıza USB kablosu ile bağladığınız webcam adı verilen kameralar sayesinde görüntünüzü ekrana taşıyor. Dizüstü bilgisayar kullanan site üyeleri ise halihazırda bulunan laptop kameralarını kullanabildiğinden, yeni bir web kamerası almalarına da gerek kalmıyor.

Sohbet Odaları

Üyelik ve kayıt zorunluluğu bulmayan yüzlerce sohbet odası farklı sitelerin bünyesinde yer alıyor. Bu odalara herhangi bir kayıt sürecine girmeden doğrudan giriş yapmak gayet mümkün. Sadece kullanıcı adı ya da rumuz girerek aniden giriş yapabilirsiniz.

Bu chat odaları da kendi içlerinde farklı bölmelere ayrılır ve buradan edindiğiniz arkadaşlıkları daha sonra özel mesaj yoluyla devam ettirebilirsiniz. Bahsettiğimiz odalar sadece dostluk ve tanışma ile ilgili olabileceği gibi İslami kurallar kapsamında muhabbet eden kişilere özel de olabilir. Dolayısıyla siz hangi amaçla bir oda arıyorsanız, muhtemelen o odayı rahatlıkla bulabileceğinizden şüphe etmeyin.

Arkadaşlık sohbet odası, dul bayanlarla tanışma, erkek arkadaş bulma ve benzeri birçok başlığa sahip sayısız muhabbet odasına giriş yapabilirsiniz. Adeta sanal kafelere benzeyen dijital düzlemlerde şarkı açma, mikrofonu alarak herkese konuşma ve toplu selam verme gibi birçok özellik de mevcut. Örneğin radyo ikonu ile sunucuda herkesin dinlediği şarkıları siz de eş zamanlı olarak dinleyebilir, sohbetten ayrı kalmadan keyifli saatler geçirebilirsiniz.

Aynı zamanda odanın liderinden rica ederek mikrofon izni alabilir ve bilgisayarınızın dahili ya da harici mikrofon cihazını kullanabilirsiniz. Böylece kendi sesinizi kullanarak fikirlerinizi ve düşüncelerinizi söyleyebilir ve canlı sohbet yapabilirsiniz. Halihazırda birçok arkadaşlık uygulaması kullanıcısı bu özellikten yararlanarak şarkılar ve türküler bile söylemektedir. Güvenilir bir kameralı sohbet sitesi bu hoş ve eğlenceli saatler için sizi beklemektedir.

Ücretsiz Siteler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Diğer blog yazılarımızda ve bu metinde de bahsettiğimiz gibi en iyi arkadaşlık siteleri çoğunlukla ücretli üyelik paketleri sunar. Yukarıda saydığımız ekstra özellikler kimi sunucularda ücretsiz olarak her kullanıcıya verilirken, kimi sanal mecralarda bu tür özellikler ödeme karşılığında verilir. Fakat ödeme durumu fark etmeksizin bu platformlara basitçe kaydolmak için herhangi bir ödeme yapmanıza gerek yoktur. Hatta bazılarının üyelik durumu gerektirmediğini, saniyeler içerisinde seçilebilecek bir kullanıcı adı (nick) ile girilebileceğini de belirtelim.

Beğendiğiniz ve yeni insanlarla tanışma şansınızın da yüksek olduğunu düşündüğünüz bir siteye ödeme yapmaya karar verebilirsiniz. Ödeme yapmadan önce sitenin itimat edilen bir destek ekibi, iletişim bilgileri ve e-postası olduğuna da dikkat etmelisiniz. Ücret ödedikten sonra mağdur olmayı siz de dahil olmak üzere hiç kimse istemez.

Görüntülü Sohbet Odaları

Chat siteleri ve online sohbet sayfaları arasında en çok rağbet gören odalar, görüntülü iletişim özelliği sunan uygulamalardır. Bu tür sanal düzlemler kişilere birbirlerini görme şansı verir. Böylece güvenilir olmayan arkadaşlık siteleri bünyesindeki şüpheler de ortadan kalkar. Ciddi evlilik, flört etme ya da basitçe arkadaş bulma hedefi olan herkes; karşıdaki kişiyi kamerası aracılığıyla görünce ilişkinin başında bir güven temeli oluşturmaktadır.

Kameralı sohbet yapmadan önce sahip olmanız gereken şeyler:

  • Masaüstü bir bilgisayar kullanıyorsanız USB kablo ile çalışan bir webcam
  • Dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız yüzünüzün net bir görüntüsünü alan bir webcam
  • Kameralı chat sitesi üyeliği

Fakat görüntülü arama yapmanıza izin ver her sitede bu sürecin ücretsiz olamayabileceğini belirtelim. Genelde birçok uygulama ve flört sitesi daha bedava bir şekilde kaydolmanızı sağlar. Fakat daha sonra kamera açma ve birden fazla kişi ile iletişime geçme gibi özellikleri ücretli olarak sunar. Dolayısıyla kameralı aramanın bulunduğunu belirten her siteye doğrudan üye olmamanızda fayda vardır.

Kameraların kalitesi, sitenin genel kitlesi ve kullanıcıların fikirleri hakkında bilgi edinmek için site hakkında araştırma yapabilirsiniz. İndirme sayfasındaki puana göz atabilir ya da diğer üyelerin programa dair neler düşündüğü hakkında fikir edinebilirsiniz. Ruh eşinizi tanımak, yeni bir dost edinmek ya da sadece flörtleşmek için atıldığınız bu çevrimiçi etkinlikte en iyi arkadaşlık uygulamaları arasından iyi bir seçim yapmalısınız.

Sesli Sohbet Odaları

Sesli sohbet odaları ise genelde Google Play Store ya da App Store mağazalarında karşımıza sıklıkla çıkıyor. Özellikle BlindID ya da Connected2Me gibi mobil yazılımları her gün on binlerce kez indiriliyor. Kullanıcıları anonim olarak birbirleri ile eşleştiren bu sesli uygulamalar, iletişimde ses etkenini temel alıyor. Bu programların en güzel tarafı için muhabbet tarafında oldukça geniş bir yelpaze sunması diyebiliriz. Cinsel sohbet, kadınlarla tanışma, erkek arkadaş bulma ve flört etme gibi birçok konudan konuşabilir; yeni birini tanımaya doğrudan geçiş yapabilirsiniz.

Bu tür uygulamalar kullanıcılarına birbirlerini tanımaları için kısacık bir süre tanır. Bu zaman zarfında karşıdaki kişi ile elektriği yakaladığınız anda bırakmamalısınız. Muhabbeti devamlı hale getirmek hatta buradan belki de bir dostluk ya da sevgililik ilişkisi kurmak gayet mümkündür. Bunu yapmak için de aranızdaki elektriğe güvenebilir ve karşı tarafın sosyal medya iletişim bilgilerini rica edebilirsiniz.

Sesli sohbet odaları avantajlarına sahte hesapların az olması maddesini de ekleyebiliriz. Normalde kötü niyetler güden ve maddi çıkar sağlamak isteyen kullanıcılar, yazılı iletişime güvenerek sizi kandırmaya çalışabilir. Fakat sesli iletişimi temel alan siteler ya da uygulamalarda bu kişilere daha az rastlamak mümkündür. Elbette sesini çeşitli yazılımlar aracılığıyla değiştiren birçok kullanıcı mevcut, fakat özellikle mobil tarafta bu olasılığın pek az olduğunu belirtmekte fayda var.

Yazılı Sohbet Odaları

İnternetteki en temel iletişim şekli olan yazılı sohbet odaları ise genelde iki kişinin etkileşimine fırsat verir. Tanışmak ve sohbet etmek isteyen bireyler mesajlaşma pencereleri üzerinden birbirleri ile iletişim kurabilir. Tabii yazılı iletişim deyip geçmemek gerek. Sonuçta her gün uygulama mağazalarına onlarca yeni uygulama ekleniyor ve bu uygulamalardaki sohbet özellikleri de güncellenip, yenileniyor.

Aynı Instagram, Facebook ya da Twitter gibi dev sosyal platformlarda gördüğümüz yazışma özellikleri bu tür sitelerde de olabiliyor. Karşı tarafa fotoğraf gönderme, şarkı bağlantısı paylaşma ya da sürekli tekrar eden eğlenceli video (GIF) yollama gibi özellikler ise bunlardan sadece birkaçı diyebiliriz.

Elbette birden fazla kişinin katıldığı sohbet odaları da farklı sitelerde mevcut. Bireysel bir anlayıştan ziyade kolektif bir yapıyı benimseyen bu tür tanışma siteleri de ücretsiz üyelik sunar. Fakat yukarıda da belirtildiği gibi bir noktada sitelerin ve uygulamaların çoğunluğu ödeme talep edecektir.

Bu yazımızda kameralı sohbet siteleri ve türevleri olan diğer uygulamalar hakkında bilgi verdik. Online randevulaşma sürecinde diğer rehberlerimize göz atabilirsiniz.