Son Güncelleme:
Online Sohbet Sırasında İşinize Yarayacak 15 Kural

Online Sohbet Sırasında İşinize Yarayacak 15 Kural

Dr. Love

Online sohbet ederken keyifli saatleri garanti edecek kuralları listeledik. İnternetten arkadaş bulma süreci artık çok daha kolay.

1. Eğlenceli bir online sohbet için en iyi arkadaşlık uygulamaları arasından seçim yapın.

İnternet ve uygulama mağazaları yüzlerce uygulamayı içinde barındırıyor. En uygun ve güvenilir arkadaşlık sitesi için detaylı bir arama yapın. Kullanıcı yorumları, siteye ya da uygulamaya verilen puanlar, online sohbet ortamının eğlenceli olup olmadığına dair bir ipucu verebilir. Eğer bu tür sitelerde toksik insanlar varsa ve siz hoş bir ilişki arıyorsanız kıymetli vaktinize değecek bir sanal ortam seçmelisiniz.

En iyi arkadaşlık uygulamaları sürekli güncellenmektedir ve keyifli deneyimler sunar. Diğer blog yazılarımızdan 2021 yılı için önerdiğimiz telefon chat programları arasından dilediğinizi seçebilirsiniz.

2. Karşı tarafın profil bilgilerini iyi bir incelemeden geçirin.

Konuşmaya başlamadan önce karşı tarafın bilgilerini dikkatlice okuyun. Kimle konuştuğunuz hakkında ön izlenim elde ederseniz sohbetin başlangıcı da daha kolay olacaktır. İyi bir inceleme bir hesabın sahte olup olmadığını anlamanıza konusunda da size yardımcı olabilir.

3. Beklentileriniz gerçekçi olsun.

Arkadaşlık uygulamaları kapsamında vakit geçirirken gerçekçi beklentilere sahip olmalısınız. Amacınız isterseniz internetten arkadaş bulma, chat yapma, flört etme ve hatta ciddi evlilik bile olabilir. Her şartta seçeceğinizin ve zamanınızın bol olduğunu unutmamalı ve beklentilerinizin uçuk olmamasına özen göstermelisiniz.

Böylece işler yolunda gitmediğinde psikolojik olarak çok yıpranmayacak ve umudunuzu kaybetmeyeceksiniz. Denizde daha çok balık olduğunu ve beklentilerin düşük tutulduğunda kişiyi daha memnun ettiğini unutmayın.

4. İlginç sorularla sohbeti hafif tutun.

Ağır ve derin sorular sorarak karşı tarafı yormamaya çalışın. Belirli bir düzeye gelmeden sürekli soru sormak klişe bir tona sebep olacaktır. Bu tür bir yöntem yerine ilginç sorular sorarak karşı tarafın ilgisini çekin. Gerçekten merak etmediğiniz soruları sormamaya özen gösterin ki samimiyetinizden de taviz vermemiş olasınız. Sorabileceğiniz ilginç sorular için Blog kategorimizdeki soru tavsiyesi yazımıza göz atabilirsiniz.

5. Israrcı olmayın.

Online chat esnasında en çok dikkat etmeniz gereken kurallardan biri de ısrarcı olmamaktadır. Karşı taraf ile görüştüğünüz konu fark etmeksizin aşırı ısrarcı olmamalısınız. Elbette bazı durumlarda ikna süreci gerekebilir ve bu durum hoş da karşılanabilir. Fakat güzel bir tonda ikna etmeye çalışmak ile sert ısrarcılık arasında bir çizgi vardır.

Fotoğraf gönder, cevap yaz, daha hızlı yanıt ver ve iletişim bilgilerini paylaş gibi emrivaki ısrarcılıklar oldukça rahatsız edicidir. Size bu tür mesajlar gönderen kişiler ile sohbetinizi kesmeyi bile düşünebilirsiniz. Flört siteleri sizin eğlenmeniz ve yeni kişilerle tanışıp güzel bir ilişi kurmanıza önayak olur. Bu süreçte ne siz ısrarcı olmalı ne de ısrarcı olan birine katlanmalısınız.

6. Kendinizi olabildiğince dürüst bir şekilde yansıtın.

Profil resminiz de dahil olmak üzere bilgilerinizi doldurduktan sonra birkaç kez gözden geçirin. Burada anlatılan kişi siz misiniz ve yazdıklarınız sizi gerçekten yansıtıyor mu?

Kişisel bilgilerinizi riskli olacak düzeyde paylaşmadan fakat dürüstlükten de taviz vermeden belirtmelisiniz. Karşı taraftaki kişi samimi olduğunuza inanmalıdır. Bu yol da elbette dürüst bir açıklamadan ve gerçek bir profil resminden geçer.

7. Özgün olun.

Havalı olmak için yaratıcılıktan taviz vermeyin. Özeleştiri yapın ve online chat sürecinde basmakalıp biri olmayın. Özgün bir kişilik hayatın her noktasında sizi ileri taşıyacaktır, hatta belki de taşımıştır. Eğer böyle biri olduğunuzu düşünüyorsanız bunu yansıtmaktan kaçınmayın.

8. İyi espriler buzları kırmanıza yardımcı olur.

Gerçek hayattaki mizacınızı yazılı sohbet aracılığıyla yansıtmak zor olabilir. Bu durumda konuştuğunuz kişi bir miktar soğuk olduğunuzu düşünebilir. Bunu engellemek için kameralı sohbet özelliğinden yararlanabilirsiniz. Fakat görüntülü arama yapma özelliği sitede ya da üyelik paketinde bulunmuyorsa mizahın gücüne başvurabilirsiniz.

Gerçekten mizahi anlamda başarılı olan iyi espriler buzları kırmaya yardımcı olur. Bir anda fıkra anlatmak yerine sohbetinizle ilgili zekice şakalar yaparsanız karşı tarafa etkileyici bir izlenim verebilirsiniz. Ciddi ve seviyeli sohbet sitesi bile iyi bir mizaha ihtiyaç duyabilir. Böylece chat için ilk yeşil ışık da yakılmış olur.

9. Kişisel bilgilerinizi paylaşmayın.

Eniyiarkadaslikuygulamalari.com bünyesinde art arda belirttiğimiz en kritik kurallardan birisidir. Bu maddenin ne kadar mühim olduğuna çok dikkat etmelisiniz. İnternetin birçok zararlı niyetlere sahip olan kişiye ev sahipliği yaptığını unutmayın. Güvenilir arkadaşlık sitesi ya da güvenilir evlilik sitesi üyeliklerinizde bile kişisel bilgilerinizin hepsini paylaşmamaya büyük özen gösterin.

10. Sürekli kendinizden bahsetmeyin.

Pandemi sebebiyle bizi rahatlatan kısa ve günlük sohbetlerden bile uzak kaldık ve anlatmak istediğimiz birçok şey var. Düşünceler kafamızda uzun bir süredir birikti ve adeta bir yük oldu. Dolayısıyla yeni birileriyle tanışmak ve bunları anlatarak biraz rahatlamak istiyor, keyifli sohbetler etmeyi hedefliyoruz.

Elbette bu durum gayet doğal. Fakat sizin gibi birçok insan olduğunu da unutmamak gerekiyor. Herkes kendisini biraz anlatmak ve bulunduğu durum hakkında konuşmak istiyor. Çünkü paylaşmak ve konuşma insanın sosyal içgüdülerinden biri. Fakat aşırıya kaçıp kesintisiz bir şekilde sürekli kendinizden bahsetmeniz maalesef uygun bir hareket olmayacaktır. Diğer blog içeriklerimizde de ısrarla belirttiğimiz gibi, hep kendini anlatan ve konuşmanın merkezi olarak kendini seçen insanlardan pek hazzedilmez. Özellikle mesajlaşarak yapılan iletişimde bu durum daha da can sıkıcı olabilir.

Yer yer karşı tarafın konuşmasına izin verebilir ve mikrofonu biraz da online chat partnerizine bırakabilirsiniz.

11. Zaman kaybetmeyin.

Aşağıdaki özelliklere sahip kullanıcılarla konuşarak kıymetli zamanınızı kaybetmeyin. Şansınızı farklı arkadaşlık siteleri ya da farklı kullanıcılar ile deneyin.

  • Mesajlarınıza dönüş yapmaya tenezzül etmiyorsa
  • Kısa cevaplar veriyorsa
  • Hep kendini anlatıyorsa
  • Dürüst olmadığını düşünüyorsanız

12. Kendi sınırlarınızı belirleyin.

Uygulamaya ya da bir sanal mecraya birçok amaçla kaydolmuş olabilirsiniz. Ciddi evlilik adayı bulma, internetten arkadaş bulma, seks partneri ile tanışma gibi birçok sebebiniz olabilir. Şartlar ne olursa olsun kendi sınırlarınızı belirlemeyi unutmayın. Sizi rahatsız edecek öneriler ve insanlardan kaçının. Belki ruh eşinizi belki de iyi bir arkadaş bulmak için giriştiğiniz online sohbet sürecini sizin için güvenli bir hale getirin.

13. Kısa yanıtlar göndermekten kaçının ve mesajları yanıtsız bırakmayın.

Daha önce de açıkladığımız üzere kısa yanıtlar keyifli bir sohbetin katilidir. Mesajlara dönmemek ve döndüğünüzde de kısaltılmış cevaplar vermek karşı tarafı mutsuz edecektir. Bu hem sohbetinizi yaralayacak hem de toksik bir sürece dönüşecektir.

Tanıştığınız kişi ile muhabbete daha fazla devam etmek istemiyorsanız bunu kibarca bildirmek uygun bir seçim olacaktır.

14. Buluşmak için acele etmeyin.

Birçok arkadaşlık uygulaması kullanıcısı maalesef bu hataya sıklıkla düşmektedir. Karşı tarafla ettiğiniz muhabbet tam olarak bir temel kazanmadan buluşmaya karar vermeyin. Fiziksel buluşmalar elbette çok değerli olsa da ortak bir güven olmadığında yapılmamalıdır.

Buluşmaya Gitmeden Önce

Fakat iki taraf rıza gösterdiğinde çevrimiçi muhabbette asgari bir güven ilişkisi de elbette oluşabilir. Fiziksel buluşmaya nihayet karar verdiğinizde ise yakınlarınıza telefon numaranızı ve konumunuzu gönderin. Böylece gittiğiniz lokasyon hakkında etrafınızdaki insanları bilgilendirmiş olursunuz.

15. Uzun mesajlar göndermeyin.

Okunması uzun süre alan ve ekranı kaplayacak derecede büyük olan mesajlar göndermekten kaçının. Uzun mesajlar kıymetli şeyler ifade etmiyorsa karşı tarafı sohbete devam etme konusunda tereddüde düşürebilir. Bu tür mesajlar aynı zamanda sohbete gereğinden fazla değer verdiğiniz anlamına da gelebilir.

Bu tür durumlarda karşı bir cevap almamanız bile mümkündür. Kendinizi kısa ve öz bir şekilde ifade etmeniz ve yazım diline özen göstermeniz akıllıca olacaktır.

Bonus: Keyifli vakit geçirmeye bakın.

Yukarıdaki kurallar arasında en önemli maddelerden birisi de budur. Elbette keyifli vakit geçirmeye ve yorulmamaya bakın. Olabildiğince eğlenin ve bu süreçte ne kendinizi ne de başkalarını üzmemeye özen gösterin. İyi şanslar!